Írán, nebo Izrael? Kdo je Kremlu blíž?

Írán požádal Rusko o pokročilé systémy protivzdušné obrany – rámci příprav na konflikt s Izraelem. Vzájemná vojenská pomoc mezi Ruskem a Íránem byla koneckonců hlavním tématem nedávného jednání bývalého ruského ministra obrany a tajemníka ruské bezpečnostní rady Sergeje Šojgua v Teheránu. Jak se Rusko zachová, pokud válka mezi Izraelem a Íránem skutečně vypukne?

Komentář Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin na benzinové stanici na dálnici Moskva - Kazaň, 22. 2. 2024

Vladimir Putin na benzinové stanici na dálnici Moskva - Kazaň, 22. 2. 2024 | Foto: Sergei Bobylev | Zdroj: Profimedia

Z dosavadní vojenské spolupráce Ruska a Íránu jsou samozřejmě nejznámější dodávky íránských dronů Šáhid, kterými Rusové – v podstatě už od počátku války – na Ukrajině ostřeluje jak vojenské, tak civilní cíle.

Přehrát

00:00 / 00:00

Libor Dvořák: Írán, nebo Izrael? Kdo je Kremlu blíž?

Mimochodem, Írán už měl Rusku pro válečné účely dodat blíže neupřesněný počet balistických raket – i když to oficiálně nepřiznává.

Tato spolupráce by ale mohla být mnohem živější: Rusko by kupříkladu mohlo Íránu prakticky okamžitě dodat neupřesněný počet stíhaček Su-35, které Moskvě najednou tzv. přebývají kvůli neuskutečněné dodávce těchto letounů Egyptu.

Írán o ně okamžitě projevil zájem, protože získání těchto strojů by Izraeli značně zkomplikovalo vzdušné operace proti Teheránu. Současné íránské válečné letectvo má totiž k dispozici jen několik desítek ruských a kromě toho zastaralých amerických strojů, které tu zbyly po islámské revoluci v roce 1979.

Vysoká politika ve hře

Takovýchto příkladů už fungující nebo možné spolupráce mezi oběma totalitními režimy bychom jistě našli mnohem víc. Ale problém se v tuto chvíli dostává do roviny spíš politické.

12:02

Konflikt s Izraelem vrhá íránský režim do rizika kolapsu. Další eskalace může rozhýbat odpor v zemi

Číst článek

Rusko-Íránské spojenectví je tradiční a je způsobeno hlavně spřízněností v podstatě všech autoritářských režimů světa, jelikož, jak my Češi říkáme: „Vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá.“

Je potřeba tedy vážit celou tuto dost choulostivou záležitost v politické rovině. Už tento pátek chce ruský prezident Putin navštívit mezinárodní fórum v turkmenském Ašchabádu.

Při této příležitosti by se podle svého poradce Jurije Ušakova měl setkat i s íránským prezidentem Pezeškjanem, což se doposud nevědělo. Oba prezidenti se mají sejít koncem října také v tatarské Kazani, to zas v rámci summitu skupiny BRICS.

Dvojí prezidentské setkání v jediném měsíci bude určitě ostře sledováno izraelskou vrcholnou politickou scénou: Izrael, jakož i osobně prezident Putin a premiér Netanjahu, udržují v posledních letech víceméně přátelské kontakty.

O to zajímavější bude, kdo je v tuto chvíli Kremlu blíž – a skoro bych se vsadil, že Teherán, ale to se uvidí už v následujících týdnech.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme