Pro českou politiku je typické, že se její aktéři nejvážnějším otázkám vyhýbají, aby nemuseli dávat nepopulární odpovědi. Škoda, že tento přístup neopouštějí, ani když dochází na lámání chleba.
Politolog Lukáš Jelínek se ještě ohlédne za adventním poselstvím předsedy Senátu a probere smysl a možné dopady cesty Roberta Fica za ruským prezidentem.
„V projevu chyběl mezinárodní aspekt, to ho podle mého názoru dělá poloviční,“ hodnotil vánoční vystoupení premiéra Petra Fialy (ODS) ve vysílání Radiožurnálu politolog Lukáš Jelínek.
Je typické, že nás ani nezajímá, jaké poměry noví vládcové z řad islamistických povstalců zavedou a jak se dotknou bezpečnostní situace v regionu, ale že se soustředíme zejména na migračního strašáka.
Piráti podle politologa Lukáše Jelínka potřebují k záchraně stmelit, odchod ze strany po zvolení Zdeňka Hřiba řady výrazných tváří a europoslanců ale ukazuje opačný trend.
Výborný, Bělobrádek, Brzesková, Hulicius, Pláteník a Horák. Ty první dva znáte, ty další čtyři jsou ve vedení lidovců nováčky. Jaký byl sjezdu KDU-ČSL?
Nahrát odvolání Ivana Bartoše podle politologa Lukáše Jelínka mohla i jeho slabá pozice uvnitř Pirátské strany nebo tlak spolustraníků premiéra Petra Fialy (ODS) z regionů.
Hnutí SPD je podle politologa Lukáše Jelínka ohroženo ze dvou směrů. „Na jedné straně tady má sílící hnutí ANO. Zároveň tady máme nové, řekněme radikální, strany,“ říká.
Okamura položil cihlu na pedál. Běžné tažení proti Fialově vládě v čerstvé kampani doplnil eurohamburgery s červy a hlavně zakrváceným mužem černé pleti s nožem.
Česká zahraničí politika snad nikdy nebyla tak jednoznačná a zkoordinovaná jako dnes. Hlavní zásluhu na tom mají premiér Petr Fiala (ODS) a prezident Petr Pavel.
Jurečka má spíš v plánu uchlácholit své pevné voličské jádro, že se KDU-ČSL neliberalizuje a dál se opírá o tradiční hodnoty. Členům pak naznačuje, že zdaleka není vyčerpaný, jak bývá líčen v médiích.
Klasickými reprezentanty střední vrstvy jsou úředníci, lékaři nebo učitelé. Odtud možná i postávková ochota vlády ustoupit kantorům a dalším pracovníkům ve školství.
Opozici vadí, že Rakušan používal stejný šifrovací telefon jako obžalovaní z pražské aféry. Prý to dokazuje, že je bezpečnostním rizikem. To už si nemohla z prstu vycucat nic lepšího?
Mohli bychom se chlácholit, že tak špatně jako na Slovensku, kde se v rámci předvolební kampaně nedávno přes okénko automobilu poprali bývalý premiér s bývalým ministrem vnitra, na tom ještě nejsme.
„Rajchl sice kritizuje vojenské dodávky na Ukrajinu, kritizuje angažmá Severoatlantické aliance. Ale vždycky se snaží, aby dokázal udržet určitou červenou linii, kterou nepřekročí,“ říká Jelínek.
Jedni mají mezinárodní struktury za málo akceschopné, což může vyplývat ze složitého vyjednávání mezi konkrétními zeměmi. Druzí se rovnou domnívají, že Brusel je jen semeništěm chyb a omylů