Světové velmoci dokážou systematicky prosazovat své priority. Pro evropské firmy, hlavně v inovačním a technologickém sektoru, je složité fungovat na takzvaném jednotném trhu, říká Kratochvíl.
Závěry obsáhlého dokumentu nejsou zrovna optimistické, jde o další, tentokrát velmi zřetelně formulovaný doklad toho, že Evropa už dávno není hybatelem světového dění.
Odstraňování bariér jde v Evropě podle Petra Koblice, generálního ředitele Pražské burzy cenných papírů a také federace evropských burz, „strašně pomalu a ztuha“.
„Je třeba si říct, jestli ty základní priority, které jsou v Dragiho zprávě vytyčeny, jsou žádoucí a realistické,“ upozorňuje ekonomka Ilona Švihlíková.
Závěry Draghiho dokumentu podpořili vedoucí představitelé Evropské unie. „Ne všechno, co si autoři oficiálních dokumentů EU myslí, dávají na papír. Draghiho zpráva mi přijde upřímná,“ říká Zahradník.
„Evropa je skanzen,“ zní oblíbená rétorická tropa uplynulých let. Vyjadřuje to, že starému kontinentu v růstu a inovacích ujíždí nový svět i asijské velmoci.
Podle návrhu textu ústavní novely by Italové přímo určili, kdo se má stát po volbách premiérem. Strany a kandidátky, které by podpořily kandidáta s největším počtem hlasů, by pak dostaly prémii.
Italská politika zaznamená změny směřování. Mnohá prohlášení směrem k Bruselu byla ale v rovině předvolební rétoriky, upozorňuje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz Martin Mejstřík.
Jaká je minulost, názory a plány možné první ženy v čele italské vlády Giorgii Meloniové? Už tuto neděli Italové u volebních uren rozhodnou, zda její krajně pravicová koalice zvítězí a bude vládnout.
Itálie by mohla mít od podzimu extrémně pravicovou premiérku. Současnou favoritkou je Georgia Meloni, která vede stranu Bratři Itálie. Od jiných pravicových politiků, ale zastává prozápadní postoje.
Italský premiér Mario Draghi podal demisi, oznámil podle agentur Reuters a AFP prezidentský palác. Prezident Sergio Mattarella ho ale požádal, aby kabinet dál dočasně vedl.
Premiér Mario Draghi stanovil priority, které by měl parlament zvážit při obnově vládní většiny. Zmínil například využití fondů Evropské unie pro obnovu po pandemii a o reformě soudnictví.
Zatím není jasné, jak se nestraník Draghi rozhodne. Prezident Mattarella minulý týden jeho demisi odmítl. Ekonom a někdejší šéf Evropské centrální banky Draghi mezitím pokračuje v práci.
Mattarella podle místních médií doufá, že se zmírní napětí v koalici, složené z téměř všech parlamentních stran, a jejich lídři si uvědomí naléhavost pokračování vlády v těžkém období globální krize.
V případě Ukrajiny může z podobných marginálních důvodů, třeba údajného omezování práv nevelké maďarské menšiny na Zakarpatské Ukrajině, zablokovat vstupní rozhovory s Ukrajinou Maďarsko.
Reuters připomněl, že žádný z tří vůdců dosud Kyjev od ruské invaze nenavštívil. Elysejský palác tento týden uvedl, že Macron pojede do Kyjeva, až to bude užitečné.
Proti vládnímu nařízení protestují samosprávy obcí na malých italských ostrovech. Na většině z nich totiž nejsou stálá zdravotnická zařízení a jejich obyvatelé se tam nestačili naočkovat.
Podle informací CNN se 49letá Gulová, jejíž fotku v 80. letech publikoval časopis National Geographic, již nachází v Římě. Uprchlické vízum jí měl zprostředkovat přímo italský premiér Mario Draghi.