Tálibán svými činy dokazuje, že se nezměnil. Pokusí se v dobyté zemi zachovat jako vítěz, říká komentátor
Ofenzíva radikálního islamistického hnutí Tálibán nabrala spád, který málokdo předpokládal. Bojovníci dobývají jedno provinční město za druhým. Podle zahraničněpolitického analytika Českého rozhlasu Milana Slezáka Afgháncům hrozí návrat ke starému Tálibánskému režimu. Uvedl to v rozhovoru pro Radiožurnál.
Návrat radikálních islamistů k moci nad Afghánistánem vyvolávají vážné obavy v zemi, kde jsou ještě živé vzpomínky na předchozí Tálibánský režim. Dávají těmto obavám za pravdu informace z měst, která se v posledním týdnu dobyla?
Bohužel ano, ale nemluvil bych pouze o posledním týdnu. Ofenziva Tálibánu probíhá již několik týdnů. Na dobytých územích se objevovaly jevy, které známe právě z jeho tehdejší vlády nad skoro celým Afghánistánem. Dívky pod 12 let nesmějí do školy, muži musí nosit povinně plnovous, přestupky proti islámskému víře jsou tvrdě trestány a zajatci, kteří se vzdají, jsou střílení, třebaže už by se to nemělo dít. Je tedy evidentní, že se dějí válečné zločiny.
Tálibán vstoupil do Kábulu. Jedná se o nenásilném předání moci, rýsuje se přechodná vláda
Číst článek
Jedna zpráva z tohoto týdne je však povzbudivá. Člověk by čekal, že se Tálibán bude chovat krutě ke všem, kteří se vzdají, ale existuje rarita. V Herátu, třetím největším městě Afghánistánu, se postavil proti Tálibánu tamní válečný velitel a veterán, který bojoval už se Sověty a v minulosti i s Tálibánem. Při ohrožování Herátu popadl zbraň a v čele svých mužů se snažil dobytí města zabránit. Prohrál, byl zajat, ale dobyvatelé jej pustili domů. Pokud by se takto zachovali ke všem, bylo by to i pro ně nakonec výhodné.
Mluvčí Talibánu v Dauhá v neděli sdělil, že bojovníci hnutí se mají držet na okraji Kábulu a nepoužívat násilí, než město nepřevezmou. Před pár minutami jeden z dalších mluvčích Tálibánu uvedl, že vládním vojákům je dovoleno vracet se domů a že Tálibanští bojovníci mají zakázáno vést slavnostní střelby. Při přebírání města údajně nechtějí postrádat ani jedinou oběť z řad afghánských civilistů. Prý jim jde o mírumilovné převzetí moci. Co tedy může čekat obyvatele Afghánské metropole?
Bohužel musejí čekat návrat ke starým tálibánským poměrům. Zprávy, o kterých jste mluvil, značí, že se nezměnil a ukazuje to také jeho chování v posledních letech. Bylo sice příjemné slyšet, že se Tálibán změní k lepšímu, že uznává chyby, kterých se dopustil, bude respektovat mezinárodní závazky, pustí ženy do škol a začne více respektovat menšiny. Když se však podíváte na praxi, tak téměř nic z toho, co Tálibán slíbil, nedodržel. To se týká i jeho závazku, že přeruší styky s Al-Káidou. Tento bod stál v mírové smlouvě se Spojenými státy.
Před pár hodinami to vypadalo na sdílení moci, to byl ten známý tálibánský návrh, že prezident Ghaní odstoupí a Tálibán se odmění půlročním příměřím. Nyní to vypadá, že převezme moc kompletně a pokud to tak skutečně bude, proč by někomu ustupoval, když si věří, že si bude moci v dobyté zemi počínat jako vítěz?