Svoboda na internetu klesá, ukazuje zpráva Freedom House. Nejhůř je na tom Čína, vede Island

Internet je prostor, bez kterého si mnozí z nás už nedokážou představit svět – především se stal hlavním zdrojem informací a prostorem pro sdílení názorů. V každé zemi je však regulován různými zákony, mnohdy spíše v podobě zákazů. Jak je na tom aktuálně svoboda na internetu?

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

Nejvýraznější úpadek svobody na internetu je podle zprávy Freedom House v Rusku (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jak moc je internet svobodný, hodnotí americká nevládní organizace Freedom House. Každý rok vydává zprávu nazvanou Freedom on the Net, kde předkládá nasbírané důkazy.

Letošní výsledek ovšem není zrovna optimistický. Míra svobody na internetu údajně celosvětově znovu klesla – tahle upadající tendence se navíc drží už posledních 12 let.

Česko si v žebříčku svobody médií polepšilo o dvacet míst. Je na tom líp než Belgie nebo Nizozemsko

Číst článek

Podle Freedom House teď víc než tři čtvrtiny lidstva žijí v zemích, které lidi trestají za to, že uplatňují své právo na svobodu projevu online. Internet je navíc roztříštěnější než kdykoli předtím – otevřený internet se rozpadl na jakýsi slepenec represivních enkláv.

Rekordní počet vlád omezuje, co si miliardy lidí mohou prohlížet a zveřejňovat online. Zároveň se jim touto cestou snaží vnutit své postoje a upevnit tak svou moc. Digitální útlak je proto podle organizace hnacím motorem širšího úpadku demokracie ve světě.

Umlčení nezávislých médií

Nejvýraznější úpadek v svobody na internetu je podle zprávy v Rusku. Vláda tam po útoku na Ukrajinu zesílila už dřívější snahy o potlačení opozice a umlčení nezávislých médií.

Na vyznačení míry svobody využívá Freedom House bodovou škálu od 0 do 100. Rusko podle ní letos přišlo o sedm bodů a má tak celkem 23 bodů a spadá tak do skupiny nesvobodných.

Následuje Myanmar s minus pěti body a jako další si nejvíc pohoršily Súdán a Libye – shodně přišly o čtyři body. Stále jsou na tom ale lépe než Čína. Ta má celkově pouhých deset bodů. Myanmar má po odečtení těch pěti celkem 12. O čtyři víc má pak Írán.

Experti Freedom House ale neprověřovali úplně všechny země, vybrali jich 70. Česko se tak na jejich seznam nedostalo. Evropských zemí je tam ale hned několik.

Blokování zahraničních webů

Nejhůř z nich je na tom Bělorusko s 28 body a patří tak do skupiny zemí s nesvobodným internetem stejně jako Turecko, které má jen o čtyři body navíc.

Ukrajina pak má bodů 59 a Maďarsko o deset víc – obě země jsou podle Freedom House částečně svobodné online. Následují Srbsko, Itálie, Francie, Německo a Británie (v tomto pořadí – pozn. redakce) – všechny mají přes 70 bodů a řadí se mezi svobodné. Třeba Island má ale dokonce bodů 95 a Estonsko 93.

Dokument o Putinovi a zakázaná televize. Novináři z Ruska nalezli azyl v Paříži

Číst článek

Podle Freedom House letos více vlád než kdy jindy zablokovalo webové stránky s nenásilným politickým, sociálním nebo náboženským obsahem – většinou to byly informace pocházející z ciziny.

S ohledem na analyzované státy Evropské unie se ve zprávě uvádí hlavně blokáda ruských státních médií. Jsou tam ale třeba i blokády streamovacích stránek porušujících autorský zákon.

Nějaké země si ale i polepšily – celkem by se mělo jednat 26 států. Bodový nárůst zaznamenaly třeba africké státy Gambie a Zimbabwe – získaly 3 plusové body.

V reakci na hrozbu, kterou představují autoritářské vlády, se prý demokracie spojily, aby prosazovaly pozitivní vizi internetu. V jednotlivých zemích by to ale pořád ještě hodně změn chtělo.

Mírně se pak zlepšila i situace v USA, ubylo tam online stalkingu a obtěžování.

Ondřej Himmer, zuj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme