Ministr životního prostředí Petr Hladík z KDU-ČSL je přesvědčený, že jeho návrh o povinném zálohování PET lahví a plechovek vláda schválí ještě do konce srpna. Proti jsou odpadářské firmy i řada obcí.
„Petky vypadají roztodivně a získáváme je tak, že si je vozíme z cest, a protože spousta lidí o naší sbírce ví, tak nám vozí z různých exotických destinací,“ popisuje sochařka Veronika Richterová.
Hlavním argumentem, proč zálohování PET lahví a plechovek bude pozitivní vývoj třídění odpadu, je podle Surého ekonomická motivace. Drahovzal ale vnímá jako naivní představu.
V mnoha státech už systém funguje, i v Česku spustily v několika prodejnách zkušebně zpětné výkupy některé obchodní řetězce. Se zálohováním ale nesouhlasí zástupci desítek obcí a měst včetně Olomouce.
Už za dva roky by mohlo mít Česko vratné PET lahve. Nesešlapané by je mohli všichni vracet zálohované například v supermarketech anebo na jiných sběrných místech.
„Tohle vymysleli ti koumáci v Evropské unii, kteří nám stále něco nařizují. Já jsem proti plastům, ale je třeba najít jiný způsob než tuhle, podle mě, pitomost,“ říká nyní opoziční politik ve videu.
Ministerstvo životního prostředí se snaží do roku 2029 recyklovat 90 procent PET lahví. Dosáhnout toho chce pomocí zákona, který umožní zálohování PET lahví.
Zálohování PET láhví už dnes podle městských samospráv nedává smysl. Pokud by tedy lidé lahve vraceli sami zpět do obchodů, hovoří zástupci firem i měst o zmařené investici.
Začíná pilotní projekt k zálohování PET lahví a plechovek, který má lidi naučit vracet použité nápojové obaly před zavedením zákona o zálohování. Na jeho návrhu teď pracuje resort životního prostředí.
„Někdo vytisknul jeden díl a další protiskl třeba celou kilovou cívku. Každý, kdo se přihlásil, dostal kilo materiálu a mohl s tím nakládat podle svého uvážení,“ popisuje koordinátorka.
Zákon vstoupí v platnost již na podzim. Kromě zákazu konkrétních výrobků také uvaluje nové povinnosti na výrobce plastových výrobků. Výrobci cigaret se například budou podílet na úklidu nedopalků.
„Mikroplasty máme v pitné vodě, v medu, v soli, máme je v jídle. Vlastně úplně nevíme, jaký vliv mají na naše zdraví. Určitě ale víme, že je to špatně,“ popisuje expert Ivo Kropáček.
Česká vesmírná mise Slavia má stát víc, než se předpokládalo, píše deník E15. A stát neplánuje nařídit povinné zálohování PET lahví, informují Hospodářské noviny. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Záloha 15 eurocentů se bude vztahovat na plastové a kovové nápojové obaly s objemem od 0,1 do tří litrů, které budou označené písmenem Z. Výjimku mají lahve na mléko, sirupy či lihoviny.
Podle evropské směrnice bude přidávání recyklátu do nových plastových lahví od roku 2025 povinné. Ministerstvo životního prostředí proto chystá i podporu zpracování rPETu.
Benešová musela vypovídat kvůli nařčení bývalého spolupracovníka Jana Růžka z ČSSD, který tvrdí, že se před dvěma lety ještě jako advokátka sešla před vynesením rozsudku se soudcem, píše Deník N.
21:09
Praha||Tomáš Pancíř, als|Příroda|Dvacet minut Radiožurnálu
Češi sice patří ke špičce v třídění odpadů, ale k evropské metě devadesáti procent vytříděných plastových obalů mají ještě daleko. Pomohlo by zavedení zálohového systému na PET lahve?
Kromě toho by 86 procent Čechů záloha motivovala k tomu, aby použité PET lahve nosili zpět do obchodu. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos, kterého se on-line zúčastnila tisícovka respondentů.
Úplný zákaz se bude týkat jen těch výrobků, u kterých existuje cenově dostupná a ekologičtější varianta. Například místo plastových brček bambusová anebo kovová.
Sbírání víček na dobré účely se nemusí vyplatit. Víčka jsou kvalitní surovinou a je vhodné je spíš recyklovat. Mluvila o tom zakladatelka sdružení Splněné dětské přání a zástupkyně hnutí Duha.
Úřady na Korsice zakázaly odplout české lodi postavené z PET lahví. Plavidlo nemá potřebné doklady. Informaci přinesl Deník. Plavidlo postavila trojice dobrodruhů z Brna. Plánovala s ním během jednoho měsíce doplout až do Alžírska.