Babiš kritizuje ,koumáky v Unii‘ za víčka připevněná k lahvím, Česko je ale odsouhlasilo za jeho vlády
Babiš si na TikToku postěžoval na nová víčka u lahví... pic.twitter.com/4r2AnleUQ9
— Tomáš Bizarní (@TomasBizarni) August 7, 2023
Andrej Babiš (ANO) v novém videu na svých sociálních sítích kritizuje nařízení Evropské unie o povinném připevnění víček k plastovým lahvím. Česká republika přitom pro ně sama hlasovala v době, kdy byl premiérem právě Andrej Babiš.
„Už jsem se několikrát polil, tak nevím, jestli je to jen můj problém. Tohle vymysleli ti koumáci v Evropské unii, kteří nám stále něco nařizují. Jsem proti plastům, ale je třeba najít jiný způsob než tuhle, podle mě, pitomost,“ říká nyní opoziční politik ve videu, které se objevilo na jeho facebooku i TikToku.
RADA PRO OBECNÉ ZÁLEŽITOSTI
Rada pro obecné záležitosti koordinuje přípravy zasedání Evropské rady. Zasedají v ní převážně ministři pro evropské záležitosti ze všech členských států Evropské unie. Zasedání se konají jednou měsíčně. Rada pro obecné záležitosti je odpovědná za řadu oblastí, které přesahují oblasti jednotlivých politik. Mezi ně patří rozšiřování Unie a přístupová jednání, přijímání víceletého finančního rámce, politika soudržnosti, záležitosti týkající se institucionálního uspořádání Unie a další otázky, jimiž ji pověří Evropská rada.
Směrnice Evropské unie o připevnění uzávěrů k PET lahvím byla Radou Evropské unie, konkrétně její součástí – Radou pro obecné záležitosti, odhlasována 21. května 2019, tedy v době, kdy Českou republiku vedla vláda v čele s Andrejem Babišem.
V Radě Evropské unie rozhodují ministři členských států, za Českou republiku tak musel hlasovat některý z ministrů Babišovy vlády.
Z hlasujících států byly pro návrh, který si klade za cíl usnadnit recyklaci a chránit přírodu, všechny země až na Maďarsko. To se během hlasování zdrželo.
Redakce iROZHLAS.cz Andreje Babiše kontaktovala s žádostí o komentář, bývalý premiér ale neodpověděl.
Nařízení pod názvem Směrnice Evropského parlamentu a Rady o omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí má účinnost od července příštího roku, firmy se mu ovšem hojně přizpůsobují už nyní.