„V nové dávce je životní minimum využíváno pro spoustu věcí, je podle něj nastaveno například, do kdy má člověk nárok na podporu živobytí pro nejchudší lidi,“ říká šéf PAQ Research Daniel Prokop.
Má pětiletou dceru, vychovává ji sama a je nevidomá. Pomůže i jí chystaná Jurečkova superdávka? K čemu vůbec reforma dávek je a jaká jsou její slabá místa?
Podle Samuela Galana z PAQ Research jsou v návrhu špatně nastavená pravidla pro lidi v oddlužení. Ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) ale superdávku označuje za motivační.
Vláda chystá změny v životním minimu. „Je to obrovsky důležitá věc, protože určuje, za kolik se dá vyžít,“ říká sociolog Daniel Prokop v pořadu Radiožurnálu Život k nezaplacení.
Vznik superdávky čeká podle ministra práce a sociálních věci Mariana Jurečky (KDU-ČSL) další doladění parametrů. Cílem je zjednodušení výplaty, nikoli úspory.
„Změny, o kterých pan ministr mluvil, jdou správným směrem. Problém je, že o tomto s ním a jeho týmem mluvíme už dva roky, ale stále jsme odkládáni,“ říká Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni.
„Dnes dávky může čerpat i domácnost, která má miliony na účtu,“ upozorňuje Daniel Prokop s tím, že paradoxně stát odebírá dávky v hmotné nouzi těm nejchudším, když si pár tisíc korun odloží stranou.
Sociální dávky už by neměly být čtyři, ale jen jedna. Začalo se jí přezdívat superdávka. „Chceme dětem pomáhat i tak, že budeme rodiny motivovat, aby je posílaly do školy,“ tvrdí Šárka Jelínková.