Jak se ČSSD mentálně přiblížila slovenskému Marianu Kotlebovi

Co by se stalo poslanci nebo senátorovi, který hlasoval proti zákazu kouření v restauracích a ve své oblíbené hospodě by si zapálil? A bránil se, že on přece pro zákon ruku nezvedl, protože je stejně k ničemu? A tak ho nebude dodržovat, protože to mu přijde čestné, poctivé a statečné? Byl by považován za blázna a hostinský nebo policie by s ním zatočili. A nakonec by zaplatil pokutu.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migranti na řecké hranici

Migranti na řecké hranici | Foto: CC0 Public domain

V úterý Evropská komise zahájila s Českem, Polskem a Maďarskem řízení pro porušení unijní legislativy kvůli tomu, že nepřijímají podle kvót žadatele o azyl z Itálie a Řecka. Tato pravidla si EU odhlasovala v září 2015, přičemž Česko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko byly proti. Nicméně - jak řekl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker - „schválené rozhodnutí je součástí platného práva, i když někdo hlasoval proti němu".

Česká vláda přitom minulý týden rozhodla, že Česko nepřijme už žádné migranty z Itálie a Řecka. Vláda rozhodla a ústavní činitelé porušování pravidel komentují takto: „Hájíme zdravý rozum." (ministr vnitra Milan Chovanec). „Česká republika nadále se systémem přerozdělování podle uprchlických kvót nesouhlasí." (premiér Bohuslav Sobotka). „To je potěmkinovská politika." (ministr zahraničí Lubomír Zaorálek). Takhle mluví nové trojhlavé vedení ČSSD.

Česká republika i EU stojí na dodržování pravidel, na právním státu a demokratických principech. Pro koho je to jen potěmkiáda a rebélii považuje za projev zdravého rozumu, je nejen směšný jako ten prskající kuřák v lokálu, ale k tomu navíc velmi nebezpečný.

Zeman: Migrační kvóty Evropské unie představují ztrátu suverenity členských zemí

Číst článek

Slovensko se jako jediný stát z V4 chystaným sankcím vyhnulo. Ficova vláda přitom ve věci podala žalobu k Soudnímu dvoru EU v Lucemburku. Ale zároveň země přijala 149 iráckých křesťanů z Kurdistánu, zavázala se převzít 100 utečenců z Řecka, nabídla 500 stipendijních míst pro mladé Syřany a pomáhá Rakousku s dočasným ubytování jeho žadatelů o azyl. Sice se skřípěním zubů, ale Slovensko schválená pravidla hry dodrželo.

Přitom na podzim 2015 premiér Robert Fico strašil veřejnost vznikem „ucelené muslimské komunity na Slovensku" (v zemi nebyl ani jeden uprchlík) a před Vánocemi 2015 jeho vláda podala zmíněnou žalobu do Lucemburku. Ano, bylo před volbami, stejně jako teď v Česku.

Zbabělí obránci nedodržování pravidel a nepřijímání uprchlíků za ČSSD (protože právě tu je nejvíc slyšet) by si měli dobře nastudovat počínání své sesterské sociální demokracie – Ficova Směru. Strana v jednobarevné vládě slibovala na podzim 2015 každému všechno - slevy, dávky, dotace - a měla preference nad 35 procenty.

„Část voličů si řekla, že když jim hrozí nebezpečí, nedají hlas populistům, ale rovnou autentickým radikálům.“

Pak Fico trhnul kormidlem a začal strašit uprchlíky. Výsledek? V březnu 2016 dostal Směr ve volbách jen něco přes 28 procent, naopak strana extrémisty Mariana Kotleby si za stejnou dobu polepšila z jednoho na 8 procent a ke zděšení téměř celého Slovenska vstoupila do parlamentu. Část voličů si řekla, že když jim hrozí nebezpečí, nedají hlas populistům, ale rovnou autentickým radikálům.

A ještě jedna zpráva pro české sociální demokraty: Kotlebovu Lidovou stranu Naše Slovensko navrhl generální prokurátor rozpustit, protože má fašistické tendence a porušuje ústavu, zákony a mezinárodní smlouvy. Tak si Kotleba pro jistotu zaregistroval záložní stranu s názvem Pevnost Slovensko.

Strana Mariana Kotleby – nikoli Ficův Směr - je tedy nyní mentálním partnerem české ČSSD.

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme