Baxa: Vláda připraví ústavní změnu ke kontrole veřejnoprávních médií Nejvyšším kontrolním úřadem
Vláda připraví ústavní změnu, která umožní kontrolu hospodaření České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo) Nejvyšším kontrolním úřadem (NKÚ). V nedělním pořadu ČT Otázky Václava Moravce to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS). Změna by měla navazovat na tzv. mediální novelu, kterou nedávno schválila vláda a která počítá se zvýšením koncesionářských poplatků. ČT se podle generálního ředitele Jana Součka kontrolám NKÚ nebrání.
„Změna financování je připravena, nyní připravíme ústavní změnu,“ řekl Baxa. Podle něj bylo potřeba, aby změně předcházela mediální novela, která zlepší financování České televize a Českého rozhlasu. Kontrolu ČT a ČRo Nejvyšším kontrolním úřadem žádá například opoziční hnutí ANO.
Vláda ve středu schválila růst poplatků u televizního vysílání o 15 korun na 150 korun měsíčně a u rozhlasového o deset korun na 55 korun měsíčně. Takzvaná velká mediální novela, kterou nyní dostane k posouzení Poslanecká sněmovna, počítá také s rozšířením okruhu poplatníků.
Kolik platí Češi za média veřejné služby? Poplatky má vyšší i Chorvatsko nebo Slovinsko, říká socioložka
Číst článek
Nově platit by měly i domácnosti bez televizního přijímače nebo rádia, jejichž obyvatelé používají chytrý telefon nebo mají internetové připojení. Baxa v neděli zdražení poplatků hájil s tím, že zajistí stabilizaci fungování veřejnoprávních médií.
Jako oprávněnou hodnotí debatu o zvýšení koncesionářských poplatků prezident Petr Pavel. „Já jsem toho názoru, že veřejnoprávní služba je potřeba a že tedy z tohoto pohledu k tomu musíme přistoupit,“ řekl v neděli Pavel novinářům v Karlových Varech, v nichž má i program související s filmovým festivalem.
Podle Pavla současná výše poplatků už neodpovídá realitě, protože se dlouho neměnily a náklady přitom výrazně vzrostly. „Česká televize k tomu, aby mohla podávat kvalitní veřejnoprávní zpravodajství, musí z něčeho žít,“ dodal prezident.
Návrh novely i způsob jejího projednávání naopak kritizovala zvolená europoslankyně a stínová ministryně kultury Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Podle ní se způsob financování veřejnoprávních médií koncesionářskými poplatky přežil.
Vadí ji také rozšíření okruhu poplatníků. Vládní koalici zároveň vyčetla, že nevedla širokou debatu o definici veřejné služby. Hnutí ANO proto podle Pokorné Jermanové nyní připravuje vlastní novelu mediálního zákona, kterou ovšem představí až v případě, že bude ve vládě.
Součástí návrhu mediálního zákona je vytvoření memoranda s generálními řediteli ČT a ČRo. Budou v něm upřesňovat funkce veřejnoprávních médií a definovat jejich rozvoj na dalších pět let.