Milník pro obnovitelné zdroje. Celou Kalifornii na 15 minut poháněla jen zelená energie
Americký stát Kalifornie se v sobotu poprvé mohl spolehnout výhradně na obnovitelné zdroje energie. Na twitteru to oznámil poradce organizace Environment California, který to označil za historický milník.
Kalifornie je nejlidnatější stát USA a její ekonomika aktuálně patří mezi pět až šest největších ekonomik světa – podle dat Mezinárodního měnového fondu je síla její ekonomiky srovnatelná s Británií nebo Indií a překoná například i Francii.
Přibývá domácností, které chtějí vyrábět elektřinu z vlastních solárů. Naráží ale na zastaralé zákony
Číst článek
O celkovém přechodu na obnovitelné zdroje však zatím nemůže být řeč. Zmíněné stoprocentní pokrytí veškeré spotřeby v sobotu způsobila souhra okolností a vydrželo jen 15 minut. Pak spadlo na 97 % – takže přinejmenším část spotřeby Kalifornie potřebovala pokrýt z jiných zdrojů.
„Kalifornie na krátký a zářivý okamžik ukázala, že to jde! Je čas přejít na stoprocentně čistou energii, na sto procent času,“ okomentovala milník Laura Deehanová, exekutivní ředitelka neziskové organizace Environment California lobbující za environmentální legislativu v Kalifornii.
Souhra náhod
Jak píše web USA Today, úspěch byl to souběh toho, že sobota byla v Kalifornii velmi slunečná, takže tamní solární elektrárny dokázaly vyrobit dvě třetiny aktuální spotřeby. Ta zároveň byla během víkendového odpoledne nižší než v běžný pracovní den.
Podle USA Today nízké spotřebě přispěl hudební festival, na který právě díky slunečnému počasí vyrazil velký počet lidí, kteří při pobytu venku nebyli připojení na elektrické spotřebiče. Na to koneckonců upozornili lidé na sociálních sítích, kteří jsou vůči obnovitelným zdrojům skeptičtí.
Kalifornie na energetické transformaci pracuje posledních 20 let i za cenu státních pobídek a regulace neobnovitelných zdrojů. Nejvíc elektřiny vyrábí ze slunce, následují větrné turbíny, o poznání míň pak geotermální energie, spalování biomasy a drobné vodní elektrárny.