Po sto letech od potopení Titaniku doplula do kin 3D verze slavného filmu
Dlouho nejvýdělečnější film světové kinematografie, jedenáctioscarový Titanic režiséra Jamese Camerona, má v Londýně opět světovou premiéru. Tentokrát ovšem ve formátu 3D. Prostorová podívaná přijde do kin po celém světě 6. dubna, jen několik dní před stým výročím od potopení skutečného Titaniku.
„Po technické stránce se Cameronovi podařilo vytvořit dokonalou kopii Titaniku, opravdu si s tím vyhrál. Měl spoustu dokumentárních záběrů z oblasti, kde Titanic ztroskotal. Bohužel po té historické stránce se mu poměrně dost věcí nepovedlo,“ hodnotí film publicista Robert Pavelka, který se tématem ztroskotaných zaoceánských lodí zabývá a o Titaniku píše i knihu.
„Já teď ani nemyslím, že by nějak špatně ztvárnil samotné potopení nebo plavbu, ale u několika historicky doložených postav se dopustil dost velkých omylů. Dokonce to došlo tak daleko, že rodné vesnici důstojníka Murdocha, který se při potopení zachoval opravdu hrdinně, ale v Cameronově verzi přijal úplatek a posléze se zastřelil, se musel Cameron oficiálně omluvit,“ uvádí Pavelka.
Slavný Cameronův film z roku 1997 byl ve své době nejdražším filmem, stál zřejmě až 280 milionů dolarů a do příchodu filmu Avatar byl také nejvýdělečnějším snímkem, vydělal 1,8 miliardy dolarů.
Převod do formátu 3D může podle Roberta Pavelky diváky zaujmout, upozorňuje ale i na rizika: „Když jsem se díval na dvouhodinový film ve 3D formátu, tak už to bylo trochu náročné. A Titanic má tři hodiny, to už je poměrně velký nápor na diváka. 3D formát má trochu jiný styl vnímání, může to z fyzického hlediska vadit.“