Mezi Čínou a Spojenými státy se rozhořela plavecká válka
Sportovně-diplomatický konflikt rozpoutalo vyjádření amerického plaveckého trenéra, který otevřeně zpochybnil světový rekord Číňanky Jie Š‘-Wen a nepřímo ji obvinil z dopingu.
Američan John Leonard, výkonný ředitel Světové asociace plaveckých trenérů, v rozhovoru pro deník Guardian řekl, že mu Jie Š‘-Wen připomíná východoněmecké plavce a anabolický výkon Irky Michelle Smithové v Atlantě.
Pochybnosti se týkají fantastického zlepšení šestnáctileté Číňanky během posledního roku a jejího fenomenálního zrychlení. Jie Š‘-Wen na závěrečných 50 metrech polohového závodu na 400 metrů zaplavala lepší čas než vítězný Američan Ryan Lochte v kategorii mužů.
Jiří Hošek v Olympijském deníku shrnul reakce na pochybnosti o vítězství čínské plavkyně v polohovém závodě na 400 metrů
Leonard se snažil zmírnit svůj výrok prohlášením, že „by byl velmi opatrný a nenazýval by výkon Číňanky vysloveně dopingem“. Číňané se proti pochybám ohradili.
Šéf čínské plavecké reprezentace tvrdí, že za úspěchem Jie Š’-Wen je třeba hledat výjimečný talent v kombinaci s vědeckým přístupem k tréninku a tvrdou prací. Pokud má někdo o jejím výkonu pochybnosti, měl by podle něj předložit důkazy.
„My jsme se také neptali, když Michael Phelps získal v Pekingu osm zlatých medailí,“ popíchl Američany ředitel čínské antidopingové agentury.
Bývalý výborný britský plavec Mark Foster připomněl, že právě Phelps překonal svůj první světový rekord v patnácti letech a Jie Š‘-Wen už je šestnáct.
Číňanky se zastal také předseda Britské olympijské asociace Colin Moynihan. Světová antidopingová agentura (WADA) podle něj Číňanku dlouhodobě kontroluje a na žádný dopingový přestupek nepřišla.
Slovní přestřelka zastínila večerní útok Američana Michaela Phelpse na dvě medaile, díky nimž může překonat ruskou gymnastku Larisu Latyninovou v počtu olympijských cenných kovů.