Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Rusnokovu vládu čeká hlasování o důvěře. Zřejmě ji ale nezíská

Premiér Jiří Rusnok a jeho ministři si dnes ve sněmovně řeknou o vyslovení důvěry. Počítat mohou s podporou ČSSD, KSČM a Věcí veřejných, nejspíš to ale stačit nebude. Strany bývalé vládní koalice a někteří nezařazení poslanci totiž vládu podpořit nechtějí. Při hlasování stačí prostá většina přítomných zákonodárců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Rusnok byl 25. června na Pražském hradě prezidentem Milošem Zemanem jmenován premiérem

Jiří Rusnok byl 25. června na Pražském hradě prezidentem Milošem Zemanem jmenován premiérem | Foto: Filip Jandourek

„Plus minus 95 a něco. Půjdu tam s optimismem a s očekáváním,“ řekl Jiří Rusnok několik hodin před hlasováním.

Premiéra nakonec podpoří i sociální demokracie. Její předseda Bohuslav Sobotka byl sice nejdřív proti, svůj pohled ale neprosadil. Nakonec sám navrhl, aby strana Rusnoka a jeho tým podpořila. Je to podle něj nejlepší cesta k předčasným volbám.

„Sociální demokracie pokládá vládu Jiřího Rusnoka za vládu přechodnou, která by měla překlenout období nejlépe do předčasných voleb. Hlasování sociální demokracie pro důvěru vládě Jiřího Rusnoka neznamená podporu krokům, které by do budoucna oslabovaly parlamentní systém vlády v zemi a vedly k zavedení nějakého prezidentského systému,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Lucie Husárová shrnuje rozložení sil ve sněmovně

Pokud dnes Rusnokova vláda důvěru nedostane, Sobotka zvažuje, že prezidenta Miloše Zemana požádá, aby příští vládu mohl sestavit sám. To samé ale chtějí strany bývalé vládní koalice, tedy ODS, TOP 09 a LIDEM.

Ty znovu deklarují, že stojí při sobě a že mají spolu s nezařazeným poslancem Michalem Doktorem 101 hlas. Chystají se proto dnes vyzvat prezidenta, aby v dalším kole mohla kabinet sestavit šéfka sněmovny Miroslava Němcová.

„Aby v souladu s ústavou, ústavními zvyklostmi konal tak, aby Česká republika měla legitimní vládu, která by disponovala důvěrou Poslanecké sněmovny, a to v co nejkratším čase. Vzhledem k tomu, že máme onu stojedničkovou většinu, tak neexistuje žádná jiná vláda, která by se mohla opírat o podporu v Poslanecké sněmovně,“ uvedla.

Rozložení sil v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR před hlasováním o důvěře úřednické vládě Jiřího Rusnoka | Foto: ČTK

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář Českému rozhlasu řekl, že v případě Rusnokova neúspěchu se Miloš Zeman „rozhodne rozumně“: „Uvidí se, jestli je tam ta deklarovaná stojednička. A aspektů je tam spousta, ze kterých určitě pan prezident bude čerpat tak, aby svůj druhý pokus zvolil velmi erudovaně a velmi zodpovědně.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaký by měl být další postup prezidenta, vysvětloval v Ranním interview Radiožurnálu Jan Kudrna z katedry ústavního práva Univerzity Karlovy

Miloš Zeman dnes do sněmovny přijde. Ještě před samotným hlasováním o důvěře chce poslance oslovit.

Podle ústavy musí vláda po neúspěšném pokusu získat důvěru podat demisi. Prezident ji pak pověří tím, aby plnila své úkoly do doby, než bude sestavená vláda nová. Zároveň by měl jmenovat nového premiéra, pro to ale nemá hlava státu stanovenou žádnou lhůtu.

„Prezident by v případě, že vláda nezíská důvěru, měl začít v podstatě okamžitě jednat s cílem, aby jmenoval nového premiéra. Pokud chcete nějaký časový rámec, tak já si myslím, že v naší současné situaci není důvod, proč by nová vláda měla být jmenovaná někdy na konci srpna nebo na začátku září,“ připomněl ve vysílání Radiožurnálu Jan Kudrna z katedry ústavního práva Univerzity Karlovy.

Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme