Hoteliéři chtějí jasná pravidla pro počet hvězdiček, v Česku není značení závazné
Asociace hotelů a restaurací chce, aby se sjednotila pravidla pro používání hvězdiček, které označují kvalitu služeb. Majitelé a provozovatelé hotelů a restaurací se také přidali k hlasům, které se zvedly proti plánovanému zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH) o jedno procento.
„Dneska jsou hotely, které se pyšní třeba čtyřmi hvězdami, ale není jisté, na základě jakých pravidel si tyto hvězdy přidělí, a tím pádem ani zákazník neví, jakou vybavenost a jakou službu od nich má očekávat,“ řekl prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.
Analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek ze společnosti Mag Consulting připomíná, že klasifikace v Česku existovala jako oborová norma do začátku devadesátých let. Po zrušení norem se mohl každý hotel označit, jak chtěl.
O problému značení hotelů mluvil prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek a analytik Jaromíra Beránek ze společnosti Mag Consulting.
„Dneska je to zakotveno v české státní normě, ale jak víme, české státní normy nejsou povinné, tudíž si každý ubytovatel může na svůj barák napsat kolik hvězdiček chce, k ničemu ho to nezavazuje. V mnoha případech si zahraniční turisté stěžují, že máme málo přísné zařazování, ale my v podstatě nemáme v současné době žádné,“ podotýká Beránek.
Jistá pravidla přitom existují, jde jen o to je zavést.
„My máme už třetím rokem zavedenou klasifikaci Hotel Stars Union, což je dnes už evropská klasifikace, kterou používá dvanáct států Evropy včetně Švýcarska, které není členem Evropské unie,“ říká Stárek.
Tato klasifikace prý jasně popisuje, co který počet hvězdiček znamená. Stárek si myslí, že by měla být povinná pro všechny hotely.
Problémová jsou hlavně menší zařízení
„Tím dojde jednak k ochraně zákazníka a také k vyrovnání podmínek na trhu,“ říká Stárek.
Beránek poukazuje, že chyby v zařazování jsou většinou u menších zařízení. „Není to v současnosti tak dramatické, ale pokud bych měl říci, tak tyto špatné praktiky jsou především u menších ubytovacích zařízení, kdy třeba dvouhvězdičkové hotely se zařazují do tří, ojediněle i tříhvězdičkové do čtyř, kde už je to velmi tristní,“ říká Beránek.
Na výroční konferenci své asociace se ubytovatelé a hoteliéři vyjádřili také proti plánovanému zvýšení DPH o jedno procento. Daňová úprava podle nich poškodí poctivé podnikatele a stát prý díky ní stejně nevybere podstatně víc než dosud.