Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Řekové ročně nepřiznají na daních až 45 miliard eur

Výpadek placení daní je v Řecku natolik velký, že představuje až 15 procent řeckého hrubého národního produktu. Řekové totiž ročně na daních nepřiznají až 45 miliard eur, tedy přes bilion korun, a to znamená velký problém.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecká krize

Řecká krize | Foto: Thanassis Stavrakis | Zdroj: ČTK

Kdyby stát získal alespoň polovinu této částky, vyřešil by své současné finanční problémy, prohlásil v rozhovoru pro dnešní vydání německého deníku Die Welt šéf řeckých daňových vyšetřovatelů Nikos Lekkas.

Postavil se tak za šéfku Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeovou, která nedávno vyvolala ostré protesty řeckých a francouzských politiků svou výzvou Řekům, aby si v nynější krizi pomohli i sami placením daní, kterému se podle ní mnozí stále snaží vyhnout. „S paní Lagardeovou naprosto souhlasím,“ uvedl Lekkas.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výběru daní v Řecku mluvil na Rádiu Česko Ivan Pilip, ekonom a exministr financí

Řečtí politici ale situaci podle něj konečně začínají chápat, a za poslední rok se proto v Aténách začalo k daňovým podvodům přistupovat jako ke zločinu, ‚a ne jako ke sportu‘. Do té doby se podle Lukase potřebné zákony, které má země už od roku 1996, nikdy neuplatňovaly.

„Jedno řešení krize je pomocí úspor. Ty ale mají za příčinu, že klesá výkon ekonomiky, zvyšuje se nezaměstnanost. Zdrojů, ze kterých se daně dají vybírat, je stále méně. To je problém nejen Řecka, ale v Řecku je vzhledem k rozsahu problému extrémní,“ říká Ivan Pilip, exministr financí a ekonom.

„Tendence k takovému chování je spíše na jihu Evropy. Daleko disciplinovanější jsou severské státy, Německo. V každé zemi je to určité procento. V Řecku je to ale největší a přidává se k tomu problém, že stát přestává fungovat. Stávka stíhá stávku, projevují se sociální nepokoje. To situaci ještě zhorší,“ dodává Pilip.

Naďa Bělovská, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme