Růst cen ropy by mohl způsobit novou hospodářskou krizi
Raketový růst cen ropy by mohl ohrozit světovou ekonomiku. Pokud by ropa dál prudce zdražovala, svět by mohl sklouznout zpátky do hospodářské krize. Ropa je teď kvůli nepokojům v Libyi nejdražší od roku 2008.
Libye je dvanáctým největším vývozcem ropy na světě, takže je velmi důležitá. Ale pokud by skutečně došlo k výpadku dodávek, nebylo by to nic fatálního. Libye exportuje denně asi 1,5 milionu barelů ropy.
OPEC, tedy Sdružení států vyvážejících ropu, má zásoby zhruba čtyři miliony barelů denně, takže by bez problémů libyjské dodávky nahradil.
Ondřej Houska mluví o důsledcích zvyšující se ceny ropy v Odpoledním Radiožurnálu.mp3
Ropa raketově zdražuje proto, že se trhy obávají, aby se nepokoje nešířily do dalších zemí jako je Saúdská Arábie nebo Írán. Kdyby tyhle klíčové země přestaly dodávat ropu na světové trhy, tak by to byl naprostý kolaps našeho hospodářství, které bez ropy nemůže fungovat.
Jak ale upozorňuje analytik společnosti Colosseum Štěpán Pírko, cena ropy rostla posledních několik měsíců i bez těchto náhlých šoků.
„Je to dáno velmi silnou poptávkou v rozvíjejících se trzích. Ta je reálná a zřejmě hned tak nezmizí,“ řekl Štěpán Pírko.
Zdražení benzínu by mělo přijet se zhruba týdenním zpožděním, takže současný nárůst cen ropy poznáme u čerpacích stanic přibližně za týden.
Pokud by se cena ropy dostala třeba až na nějakých 150 dolarů za barel, jako tomu bylo v roce 2008, tak by to mohla být potenciální katastrofa pro světovou ekonomiku. Zdražilo by úplně všechno, mohla by následovat vysoká inflace, centrální banky po celém světě by musel zvýšit úrokové sazby. To by mohlo srazit ekonomiku do další hospodářské krize.