Společnost Key Investments skončila v konkurzu
Společnost Key Investments, která spravovala stamiliony korun i pro radnice českých měst, skončila v konkurzu. Věřitelé, mezi nimi i česká města, po firmě, která se nechvalně proslavila obchody na burze, požadují stovky milionů korun. Firma už ale žádný majetek nemá. V konkurzu tak majitelé neuspějí.
Většinu akcií a dluhopisů firma převedla zpátky těm, kterým je svěřovala. Problém je ale v tom, že akcie nemají valnou hodnotu.
To jen potvrzuje, že Česká národní banka udělala dobře, když firmě zakázala obchodovat na burze v roce 2010. Firma čelí několika trestním oznámením a od června letošního roku insolvenci.
O společnosti Key Investments, která je nyní v konkurzu, mluvil na Radiožurnálu Petr Sehnoutka
Jiný způsob likvidace společnosti než konkurz pak podle soudu ani nepřipadal v úvahu, říká mluvčí pražského městského soudu Martina Lhotáková:
„Věřitelé ani dlužník nevyužili možnosti navrhnout reorganizaci. Soud tak v podstatě schválil rozhodnutí schůze věřitelů, která se shodla s insolventním správcem, že úpadek má být řešen konkurzem. Nyní bude na insolvenčním správci, aby zjistil všechny přihlášené pohledávky věřitelů, zpeněžil majetkovou podstatu a z jejího výnosu pak poměrně uspokojil přihlášené věřitele.“
Insolvenční správce Jiří Švihla dává dohromady seznam pohledávek. Mezi nimi je třeba pohledávka radnice Prahy 10, která se přihlásila o 217 milionů korun. Problém je ale v tom, že pan Švihla pohledávku neuznává.
Ze záznamů v insolvenčním rejstříku vyplývá, že si není jistý skutečnou hodnotou této pohledávky. Nicméně nevylučuje, že by ji časem mohl uznat.
Je zde problém v ocenění cenných papírů. Zatímco městská část před několika lety firmě svěřila přes 200 milionů korun, tak reálná hodnota akcií, která firma za tyto veřejné peníze pořídila, byla mnohem nižší, ne-li úplně bezcenná. A teď se povede spor o to, jaká je dnes reálná hodnota akcií, a tím pádem se tak i vyčíslí škoda.
Podobně je na tom radnice městské části Prahy 6. Nejde ale jen o Prahu, poškozené touto firmou se cítí i město Krásná Lípa. Kromě dalších veřejných institucí má za tímto bývalým obchodníkem třeba padesátimilionovou pohledávku Sokolovská uhelná.
Případ této firmy by navíc měla řešit i policie. Trestních oznámení na bývalé vedení firmy se sešlo hned několik.