V Evropské unii zůstává v březnu nezaměstnanost pod šesti procenty. Nejnižší míru měla Česká republika
Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v březnu podle sezonně přepočtených údajů činila 5,8 procenta, a zůstala tak stejná jako v únoru. Ve své zprávě to v pátek uvedl statistický úřad Eurostat. Nejnižší míru nezaměstnanosti měla podle něj Česká republika, a sice 2,6 procenta. Eurostat používá odlišnou metodiku než Úřad práce ČR.
Pod třemi procenty byla v březnu míra nezaměstnanosti rovněž v Polsku, kde činila 2,7 procenta, a také na Maltě, kde činila 2,8 procenta. Na Maltě zůstala stejná jako v únoru, v Polsku se o desetinu procentního bodu zvýšila.
V eurozóně míra nezaměstnanosti činila 6,2 procenta a proti únoru se nezměnila. Proti loňskému březnu je nezaměstnanost nižší jak v eurozóně, tak v celé EU. Zatímco v zemích platících eurem před rokem činila 6,5 procenta, v EU byla na šesti procentech.
Prodavačů je přetlak. Trh práce si žádá středoškoláky s maturitou a dovzdělávání, popisuje šéf Úřadu práce
Číst článek
Eurostat odhaduje, že v celé EU bylo v březnu bez práce 12 904 milionu lidí. Z toho 10 818 milionu připadá na eurozónu. Proti únoru přibylo v EU 74 000 nezaměstnaných, v eurozóně pak 83 000. Proti loňskému březnu v EU nicméně 340 000 nezaměstnaných ubylo, v eurozóně se jejich počet meziročně snížil o 288 000.
Co se týče míry nezaměstnanosti mezi mladými, v EU letos v březnu činila 14,5 procenta a v eurozóně 14,2 procenta. V obou případech je to proti předchozímu měsíci pokles o desetinu procentního bodu. Bez práce bylo v EU 2 822 milionu mladých, v eurozóně pak 2 265 milionu. Za mladé Eurostat považuje lidi do 25 let věku.
V případě České republiky Eurostat používá údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ), které se liší od dat Úřadu práce ČR. Podle těch se míra nezaměstnanosti v Česku v březnu snížila na 4,3 procenta z únorových 4,4 procenta. Loni v březnu byla na 3,9 procenta. ČSÚ vychází u míry nezaměstnanosti z výběrového šetření pracovních sil, Úřad práce z počtu registrovaných uchazečů o zaměstnání.