Vláda omezila podporu obnovitelných zdrojů
Vláda Jiřího Rusnoka schválila novelu, která omezuje podporu obnovitelných zdrojů energie. Zákon prošel bez nejmenších problémů, nyní ho musí projednat parlament. Od příštího roku by měl zastavit vyplácení podpory pro nově spuštěné obnovitelné zdroje a stanovit strop pro příspěvek, který na podporu existujících zdrojů platí spotřebitelé v cenách elektřiny.
Od ledna 2014 by se měl zastavit provozní příspěvek pro nové fotovoltaiky nebo bioplynky. Od roku 2015 pak skončí podpora také pro ty nové projekty, kde trvá výstavba delší dobu, typicky vodní a větrné elektrárny.
Podpora zůstane jen vodním a větrným elektrárnám zprovozněným do konce příštího roku a to jen tehdy, pokud jejich stavba byla povolena před datem, kdy vejde v platnost úprava zákona. Totéž platí i pro elektrárny na biomasu. Opatření se nedotkne rovněž těch obnovitelných zdrojů, které už elektřinu do sítě dodávají.
Nynější výši podpory kritizují průmyslové podniky. Ohrožuje podle nich konkurenceschopnost tuzemských firem.
O novele omezující podporu obnovitelných zdrojů hovořil ve vysílání Českého rozhlasu tajemník České fotovoltaické asociace Tomáš Baroch.
Průmyslníků se zastává i předseda hospodářského výboru sněmovny a stínový ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD).
„Musí platit za obnovitelné zdroje poměrně vysokou částku, bohužel. Nicméně je potřeba šlápnout na brzdu docela razantně, aby ta částka nerostla, respektive aby se případně mírně snížila,“ uvedl Urban ve vysílání Českého rozhlasu.
Podle ministra financí Jana Fischera to přispěje k oživení ekonomiky: „Ceny energií, se kterými jsou konfrontovány domácnosti, ale především podniky střední i ty velké, jsou natolik vysoké, že snižují konkurenceschopnost a skutečně blokují ekonomický růst.“
Schválená úprava by měla průmyslovým podnikům ulevit. Návrh počítá také se stanovením stropu pro příspěvek, který na podporu obnovitelných zdrojů platí lidé v cenách elektřiny.
Letos je to 583 korun za megawatthodinu elektřiny, od příštího roku by to mělo být nejvýše 495 korun. Předlohu teď posoudí parlament.
'Solárníci jsou na to připraveni'
Ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala po mimořádném jednání vlády řekl, že požádá sněmovnu, aby návrh schválila v urychleném režimu.„Myslím si, že mohou být všichni spokojeni, že budou spokojeni i ti, kteří to provozují, poněvadž jsme tu daň úplně nezrušili, jak byla původní koncepce,“ prohlásil Cienciala.
Tajemník České fotovoltaické asociace Tomáš Baroch připomíná, že se o omezování podpory fotovoltaiky hovoří už dlouho, investoři a výrobci jsou podle něj na to připraveni.
„Myslím si, že jak investoři, tak i montážní firmy nebo výrobci komponentů jsou na tento krok připraveni, nebo minimálně ho tuší a čekali ho. Jsem přesvědčen o tom, že to nebude znamenat konec fotovoltaických elektráren v České republice,“ uvedl Baroch.
Asociace podle jeho slov vítá určení maximální ceny podpory pro obnovitelné zdroje. „Pozitivně to ovlivní rozpočty a účty za elektřinu velkých spotřebitelů energie,“ upřesnil Baroch.