A kolik přátel má Petr Fiala? Jak premiér myslel, že může na školách agitovat
Patří politici a političky na půdu škol? A pokud ano, tak na které a v jakém období? To jsou možné otázky, které nás napadnou při pohledu na premiéra Petra Fialu (ODS), který se během třetího březnového týdne setkal s různými studenty a studentkami během své jihomoravské tour.
Asi největší rozruch způsobila jeho návštěva „domovské“ Masarykovy univerzity. Poklidnou debatu s premiérem totiž narušila skupina studentstva s různými transparenty: někteří protestovali proti nekritické podpoře Izraele a přehlížení děsivých dopadů války v Gaze. Jiní kritizovali napojení na ruský plyn.
Apolena Rychlíková: A kolik přátel má Petr Fiala? Jak premiér myslel, že může na školách agitovat a jak mu to zlí studentíci zkazili
Konfrontace nebyla pro Petra Fialu příjemná, čemuž se nedá divit. Myslel si, že se na své „alma mater“ setká s vřelým přijetím, možná s nějakou tou kritičtější otázkou, ale s protestem? Zároveň je trochu komické, jak málo Petr Fiala fakultu sociálních studií zná: vzhledem k jejímu dlouhodobému profilu by překvapený totiž neměl být vůbec.
Navíc se nacházíme na začátku předvolební kampaně a Fialova vláda patří k těm nejméně oblíbeným od roku 1989. Představa premiéra, že bude chodit na různé veřejné instituce s klidem vyprávět o sobě a svých postojích, je zcela iluzorní. To by přece byla nepokrytá agitka.
Jako Babiš
Tu ostatně nejspíše – soudě dle videa, které na svých účtech postoval – předvedl během toho samého jihomoravského výjezdu na jiné škole, tentokrát střední, na biskupském gymnáziu. Je celkem nepodstatné, co přesně se tam odehrálo a jak kritická nebo naopak nekritická debata byla.
Byla tam chemie, která se teď ztratila, říká o kampani Spolu bez Pekarové Adamové politolog Eibl
Číst článek
Premiérův mediální výstup z ní je zcela v duchu kampaňového videa: studentstvo se směje jeho vtipům, on je skromný a uvědomělý, podpůrný. Za kolik měsíců že to jsou přesně volby? A jak bychom něco podobného vnímali třeba u Andreje Babiše (ANO)?
Politickou agitaci na základních nebo středních školách přímo vymezuje školský zákon. Přesně říká: Ve školách a školských zařízeních není povolena činnost politických stran a politických hnutí ani jejich propagace. To je však velmi vágní a znění zákona se dá vyložit opravdu různě. Přísně i volně.
Do škol v minulosti chodili různí politici, obzvláště v tom vynikal Dominik Feri. Samotná návštěva navíc nemusí být špatně, důležité je, kdy a jak se odehraje a také, jaký výstup z ní politik pořídí. A to marketingový tým Fialy zcela nezvládl. Vlastně studentstvo střední školy použil pro své reklamní účely. Velmi nepříjemná byla ale také reakce Fialova týmu na studentské protesty, ke kterým na Masarykově univerzitě došlo.
Zahradil opouští po skoro 34 letech ODS. Roste propast mezi názory jeho a strany, napsal v dopise Fialovi
Číst článek
Ačkoliv se Fiala a jeho tým rádi tváří, že patří k tomu lepšímu, a že jsou jejich komunikační strategie na hony vzdálené Babišovým, v důležitých chvílích se tým kolem Fialy ukáže být stejně povýšenecký, arogantní a útočný, jako to umí Babiš a jeho lidé. Reakce na protesty studujících Masarykovy univerzity byly trapné a dětinské.
Jeden z premiérových nejbližších lidí, poradce František Cerha, na X napsal: „Pan protestant asi na @MUNI moc kamarádů nemá“ a pak se mu dále vysmíval. Což je vzhledem současné Fialově popularitě trochu komické. Nechceme se přece ptát, kolik „kamarádů“ má dnes mezi obyvatelstvem Česka premiér Fiala, nebo snad ano?
Fiala sám pak reagoval paternalisticky a v poněkud normalizačním duchu: jakoby chtěl bianco šek pro klid na práci. V konečném důsledku pak oba pánové – Cerha i premiér Fiala – ukázali, jak instrumentálně se v nejvyšších patrech politiky nakládá se studentstvem a jejich právem na protest.
“Pan protestant” asi na @MUNI moc kamaradu nema…😂👏 pic.twitter.com/15ddV8LbBS
— Frantisek Cerha (@Cerha) March 17, 2025
Politikům se hodí jen tehdy, když studentské výstupy nekritizují je samotné a berou si na paškál opozici. Nebo tehdy, když se jedná o fetišizovanou vzpomínku, o níž mohou morálně povýšeně a blahosklonně řečnit každého 17. listopadu. Je to nejen pokrytecké, ale i nebezpečné.
Autorka je šéfredaktorka mediální platformy Page Not Found
Je konopí politickou smrtí?
Julie Hrstková
Jak demokraté dláždí cestu k moci autoritářům a extrémistům
Petr Šabata
Bradáčová v čele žalobců? Dobrá volba do temných časů
Jiří Leschtina
Epidemie slintavky a kulhavky ukazuje, že když se to hodí, je EU Slovensku dobrá
Kamila Pešeková