Jekatěrinburg jako neuralgický bod Ruska

Už několik dnů trvají ve čtvrtém největším ruském městě Jekatěrinburgu srážky protestujících občanů nejdříve se soukromými oddíly bojových sportů, později s policií. Když totiž lidé přišli v pondělí 13. května do svého oblíbeného městského parku, zjistili, že je ohrazen bytelným kovovým plotem. Dostali vysvětlení, že místo parku zde bude stát další pravoslavný chrám.

Komentář Jekatěrinburg Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté před plotem blokují demonstranty, kteří protestují proti plánům na výstavbu katedrály v parku v ruském Jekatěrinburgu

Policisté před plotem blokují demonstranty, kteří protestují proti plánům na výstavbu katedrály v parku v ruském Jekatěrinburgu | Foto: Evgeny Feldman | Zdroj: ČTK/AP

Vznikl protestní mítink, od slov se postupně přecházelo k činům, lidé se snažili plotem třást. Jeden z investorů chrámu, miliardář Igor Altuškin, na ně pustil svůj oddíl bojových sportů. Místní úřady se od konfliktu distancovaly a nechaly hromotluky zasahovat proti občanům.

Později na obranu budoucího staveniště nastoupila policie. Bylo zadrženo více než 70 protestujících, někteří utrpěli zranění. Sedm lidí bylo zatčeno až na 10 dní. Putinův mluvčí schválil akci místních úřadů. Přesto se situace neuklidnila, a zcela netradičně k věci promluvil sám ruský prezident.

Vladimir Putin řekl, že se musí uspořádat anketa. Ale jen mezi obyvateli čtvrti, kde má být vybudován chrám. Jiní účastníci protestů podle něj nemají nárok, zejména ti, kteří údajně kvůli tomu přijeli z Moskvy. Vzdálenost od ruského hlavního města do Jekatěrinburgu je 1753 kilometrů. Na Pražském hradě by použili výraz „moskevská kavárna“.

Protestovat, bourat ploty

Primátor Jekatěrinburgu okamžitě vystoupil s tím, že anketa bude a že během protestní akce byli odhaleni provokatéři odjinud. Rodák ze stejného města Leonid Volkov, nejbližší spolupracovník opozičního politika Alexeje Navalného, však upozornil, že anketu ruský právní řád nezná, a zákonem povolené místní referendum zablokovalo městské zastupitelstvo.

Politolog Fjodor Krašeninnikov, který bydlí v Jekatěrinburgu, informoval, že anketa již probíhá formou telefonních dotazníků, v nichž se obyvatel zhusta ptají, jaký vztah mají k Navalnému. Navalného štáb však opakovaně upozornil, že akci neorganizuje. Stejně tak účastníci potvrzují, že jde o živelný protest.

Do jekatěrinburských škol přišli policisté, kteří hledali účastníky protestu a varovali studenty před připojením se k této akci.

Momentálně je stavba zastavena, než se vyhlásí výsledky ankety. Vzhledem k nízké důvěře místních v poctivost státních úřadů však sotva půjde o konsenzus nad oznámenými údaji.

Politolog profesor Valerij Solověj zhodnotil situaci takto: „Obecně vzato jde o konflikt s mocí, protože církev je vnímána jako součást společnosti i státní moci. Je to významné jako příklad. Není důležité, jak dopadne tento konflikt. Lidé totiž vidí, že je to jediná cesta, která jim zbyla: jít na náměstí, protestovat, bourat ploty.“

Jekatěrinburg se tak momentálně stal neuralgickým bodem nespokojenosti občanů s Putinovým režimem.

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme