Andrej Babiš se stále ještě nenaučil vyhrát senátní volby
Hnutí ANO senátní volby neumí. Tímto konstatováním se opakovaně snaží jeho vedení omluvit neúspěch. Bylo tomu tak v minulosti a není tomu jinak ani letos. Přitom hnutí ANO mělo dost času na to, aby se senátní volby naučilo. Nestalo se tak. Osm let vládní strana a nyní nejsilnější opoziční hraje v horní parlamentní komoře zanedbatelnou roli.
U většinového volebního systému se totiž výsledek počítá až po konci kola druhého. Pochopitelně pokud se vám v tom prvním nepodaří získat více než padesát procent odevzdaných hlasů. Vítěz bere vše, takže historie si nepamatuje poražené, byť v kole druhém neuspěli například o pouhých pár set hlasů a přesvědčivě vyhráli kolo první.
Vystrčil: Vsadili jsme na slušnost. Lidi začala štvát Babišova kampaň a to, že se neštítí téměř ničeho
Číst článek
Nedokážete-li v tom druhém získat podporu i od jiných než vlastních voličů, většinou nezvítězíte. Říkejme tomu koaliční potenciál, který má v senátních volbách hnutí ANO téměř nulový.
Nelze to klást za vinu především jednotlivým kandidátům. Někteří z nich jsou v daném regionu známí a těší se důvěře. Jinak by nemohli být například starosty či primátory. Problém je v tom, že jejich pověsti škodí a šance na úspěch výrazně snižuje kampaň na celostátní úrovni.
Tu Andrej Babiš velmi vyhrocuje a zmiňovaný koaliční potenciál pro kandidáty hnutí dramaticky snižuje. Naopak může motivovat některé lidi k tomu, aby ke druhému kolu přišli a volili menší zlo, tedy proti hnutí ANO.
To, jaký vliv na rozhodování občanů může mít styl veřejného vystupování Andreje Babiše, názorně ukazuje výsledek z Kroměřížska. Tam Lucie Pluhařová prohrála s Janou Zwyrtek Hamplovou. Prvně jmenovaná za hnutí ANO zůstala tak říkajíc na svém. I při výrazně nižší volební účasti získala téměř stejný počet hlasů jako v kole prvním. Druhá pak svůj zisk z kola prvního dokázala navýšit a tím v tomto obvodě zvítězit.
Přitom nešlo o kandidátku vládní koalice, ale nezávislou. Tedy z hlediska přízně voličů výrazně závislou na úspěších protivládních demonstrací namířených v minulosti proti Babišovu a v současnosti proti Fialovu kabinetu. Očekávalo by se tudíž, že si kandidátka hnutí ANO se svou sokyní bez problémů poradí. Nestalo se tak.
Vystrčil a Czernin
Dalším důkazem, že Andrej Babiš úspěšnou taktiku pro zvládnutí senátních voleb stále není schopen nalézt, může být výsledek duelů v Jihlavě a v Jičíně. V obou případech Andrej Babiš investoval hodně času a energie, aby z horní parlamentní komory všemi možnými způsoby dostal místopředsedu TOP 09 Tomáše Czernina a předsedu Senátu za ODS Miloše Vystrčila.
Obžalovaná Nagyová: Výsledek voleb je obrovský úspěch. Je čas říct si ‚co jsme si, to jsme si‘
Číst článek
V Jičíně kandidát ANO výrazně prohrál, v Jihlavě byl úspěch šéfa horní parlamentní komory drtivý. V tomto regionu přitom nešlo o souboj Miloše Vystrčila s kandidující Janou Nagyovou, ale prakticky s Andrejem Babišem.
Zkrátka předseda hnutí ANO se svým agresivním stylem vystupování podepsal pod výrazný neúspěch svého hnutí v letošních senátních volbách. V tradičních stranách a hnutích by kvůli tomu čelil kritice a musel by hájit svoji předsednickou funkci. V případě Andreje Babiše nelze očekávat, že by se jeho pozice ve vedení ANO oslabila.
Směrem k dalším volbám s dvoukolovým většinovým systémem je to pro něj varování. Bude-li se ucházet o post prezidenta osobně, nebo vyšle-li někoho jiného, při pokračování dryáčnického stylu předvolební kampaně bude moci vedení ANO rozšířit okruh toho, co neumí. Vedle senátních voleb by k tomu mohly přibýt i volby prezidentské.
Nerovnosti rostou. Jen si jich nejsme vědomi
Kateřina Smejkalová
Tři hráči o jednu Ukrajinu
Libor Dvořák
Slovenský premiér Fico hrozí předčasnými volbami z taktických důvodů
Kamila Pešeková
Proč pro Rusko platí ‚Zanechte vší naděje‘?
Alexandr Mitrofanov