Lék proti alzheimerovi schválila Evropská komise. Nemoc zpomalí, je ale určen pro málo pacientů
Evropská komise poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě. Informovalo o tom v úterý generální ředitelství Evropské komise pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, uvedla agentura DPA. Vyléčit chorobu stále nelze, schválená protilátka je určena pro léčbu nemoci v raném stadiu. I tak jde o první lék tohoto druhu, který byl v EU schválen.
Schvalování léků podléhá přísným kritériím. Evropská komise dospěla k závěru, že prospěšnost léčiva Lecanemab u skupiny pacientů a za určitých předpokladů převládá nad riziky. Komise schválením vyhověla doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky.
Každý pátý Čech má změny v mozku, varuje neurolog Tolar. Jedná o povolení svého léku na Alzheimera
Číst článek
Dosavadní způsoby léčby pacientů s Alzheimerovou chorobou se zaměřovaly pouze na příznaky, nikoli na příčinné procesy v mozku. U přípravku Lecanemab je to jinak. Zaměřuje se totiž na takzvané amyloidy, což jsou bílkoviny, jejichž fragmenty se při chorobných stavech ukládají v mezibuněčném prostoru a způsobují odumírání mozkových buněk a zmenšování mozku. Jejich odbourávání může v raném stadiu zpomalit průběh nemoci.
Hlavním měřítkem pro posouzení účinnosti terapie byla změna kognitivních a funkcionálních příznaků po 18 měsících. Ty byly měřeny na škále od nuly do 18, uvedla agentura. U pacientů, kteří užívali Lecanemab, se v daném období hodnota na škále hodnocení demence zvýšila v průměru o 1,22, zatímco u ostatních to bylo o 1,75.
Odborníci upozorňují, že Lecanemab, který má být k dispozici za několik měsíců, přichází v úvahu pro léčbu jen velmi malé části pacientů s Alzheimerovou chorobou. Schválen byl přípravek pro léčbu lehkého omezení kognitivních funkcí, jako je narušení paměti a myšlení, nebo lehké demence v raném stadiu Alzheimerovy choroby. Důvodem je to, že odstranění amyloidového plaku nepomůže, když už jsou na mozku způsobeny nevratné škody.
Studenti liberecké univerzity vymysleli automatický dávkovač léků pro pacienty s Alzheimerovou nemocí
Číst článek
Prostředek je navíc určen jen pacientům, kteří mají jednu nebo žádnou kopii genu ApoE4 pro apolipoprotein E, jenž se vyskytuje v mozkové tkáni. U těchto lidí je nižší pravděpodobnost závažných vedlejších účinků, jako jsou otoky a krvácení v mozku, než u lidí s dvěma kopiemi ApoE4.
V Německu, kde je zhruba 1,2 milionu pacientů s Alzheimerovou chorobou, by mohl být lék uplatněn u zhruba 20 000 pacientů, uvedla DPA.