Chudneme na vysoké noze

Česko chudne. A to, jak před pár dny sdělila veřejnosti zdejší investiční společnost Cyrrus, ve třetím čtvrtletí tohoto roku dokonce nejrychleji ze všech osmatřiceti zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Podle poradenské společnosti Cyrrus sice budou mít lidé v průměru o sedm procent víc peněz na výplatních páskách, ale ve skutečnosti se jejich reálná mzda propadne o víc než osm procent.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senioři a chudoba

Senioři jsou jedinou skupinou obyvatelstva v České republice, jejíž průměrný příjem se reálně zvýší, a to o 4,4 procenta (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

A nezaměstnanost prý v příštích dvou letech vzroste na téměř dvojnásobek. Což bude mít i ekonomické a společenské důsledky. Takže lze údajně očekávat, že se Češi budou víc rozvádět ale i krást a opíjet se anebo páchat sebevraždy. A mladiství prý budou častěji chodit za školu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lída Rakušanová: Chudneme na vysoké noze

Především se ale bude, jako tomu údajně bývá v nepříznivých časech i v jiných zemích, ztrácet důvěra lidí ve vládu. Přes to všechno je ale závěr analytiků optimistický: objektivně sice zažíváme zhoršení, ale pokud nenastane nějaká katastrofa, zůstaneme i v příštích dvou letech v kategorii těch zemí světa, kde se lidem žije nejlíp. Jinými slovy, sice chudneme, ale na vysoké úrovni.

Což platí i pro důchodce, jejichž nedostatečné příjmy předhazuje opozice vládě dnes a denně. Ve skutečnosti by však měl letos průměrný starobní důchod vzrůst – a to po jedné řádné a kvůli inflaci i dvou mimořádných valorizacích – o skoro 21 procent. Což po odečtení průměrné celoroční inflace znamená, že jsou senioři jedinou skupinou obyvatelstva v České republice, jejíž průměrný příjem se reálně zvýší, a to o 4,4 procenta.

Pamatuje si někdo konstruktivní dialog?

Do jaké míry korespondují tahle objektivní zjištění se subjektivními pocity lidí v této zemi, je ovšem otázka. Faktem je, že oproti většině ostatních států má zdejší vláda při prezentaci svých rozhodnutí kromě své až fatální neobratnosti i jednu velkou objektivní nevýhodu a tou je fakt, že musí čelit nikoli konstruktivní, ale naprosto toxické opozici, která na ní nenechá nit suchou.

Výdaje na bydlení by u chudší poloviny rodin s dětmi mohly tvořit až 40 procent příjmů, uvádí analýza

Číst článek

Markantní je to při veřejných vystoupeních, a hlavně v médiích, kde se při diskusích s koalicí objevují takřka výhradně jen ti opoziční politici, kteří jsou ochotni se před kamerami i naprosto ztrapnit, jen aby splnili rozkaz svých stranických lídrů veškeré počiny současné vlády absolutně ztrhat. Nezdráhají se přitom manipulovat fakta a chrlit ze sebe polopravdy. A každý náznak věcné debaty utnout hned v zárodku.

Věru nepřekvapuje, že se už začíná v Česku považovat nejen mezi lidem, ale i ve vysoké politice více méně za „normální“, že opozice musí být populistická ze své podstaty, protože to prostě má v popisu práce.

Že existuje něco jako konstruktivní dialog, si zdejší veřejnost už ani nepamatuje. Bez něj se ale z toho posledního místa na žebříku nejrychleji chudnoucích zemí nejspíš nemáme šanci dostat.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Lída Rakušanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme