Další setkání slovenského a ruského ministra zahraničí je už víc než varující

Nějaký čas bylo možné hledět na Slovensko Roberta Fica jako na nevyzpytatelného partnera, s nímž je sice obtížné, ale jakž takž možné vycházet. Koneckonců historie česko-slovenských vztahů k tomu každou vládu v Praze zavazuje. Poslední týdny ale ukázaly, že i jen standardní vztahy na nejvyšší politické úrovni poškozují zájmy České republiky.

Komentář Bratislava/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Juraj Blanár (vlevo) a Sergej Lavrov

Juraj Blanár (vlevo) a Sergej Lavrov | Zdroj: Profimedia

Před pár dny zveřejnilo ruské ministerstvo zahraničí fotografii, na které sedí za jednacím stolem a přátelsky se na sebe usmívají ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a jeho protějšek ze Slovenska Juraj Blanár.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Šabata: Další setkání slovenského a ruského ministra zahraničí je už víc než varující

Setkali se už potřetí od vzniku nové slovenské vlády, tentokrát poprvé i s menšími delegacemi a poté ještě soukromě. Stalo se při jednání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) minulý týden na Maltě.

Když se na tomto fóru ujal slova Sergej Lavrov, český ministr zahraničí Jan Lipavský stejně jako jeho kolegové z Ukrajiny, Polska a pobaltských zemí opustili sál.

Šéf americké diplomacie Antony Blinken Lavrovovo vystoupení charakterizoval, že zaplavil své posluchače ničivou vlnou dezinformací. A ukrajinský ministr Andrij Sybiha označil ve svém projevu Lavrova, pro slovenského ministra zahraničí standardního partnera, za válečného zločince.

Když byl Jan Lipavský na návštěvě Bratislavy letos v červnu, na společné tiskové konferenci s Blanárem řekl, že „velmi intenzivně pracuje na tom, aby se rozvíjely vztahy se Slovenskem“ a oba hovořili o dalších společných projektech.

Opačný postoj českého a slovenského ministra na Maltě ukazuje, jak dramaticky se situace změnila.

Role užitečného statisty?

Navíc ruský ministr zahraničí interpretoval setkání s Blanárem tak, že i Slovensko má zájem o rozvoj nového euroasijského bezpečnostního rámce, který Rusové představili nedávno. Blanár se za několik hodin proti Lavrovovým slovům ohradil, že místo Slovenska je v NATO. Ale roli užitečného statisty už Rusům sehrál.

35:24

Slovensko za Fica není v EU cítit, peníze za zbraně na Ukrajinu mu ale nesmrdí, říká exministr Wlachovský

Číst článek

Tato třetí schůzka je sama o sobě varovná, ale ještě nebezpečnější je stupňování slovenského příklonu ke Kremlu.

Ve volební kampani před rokem Robert Fico sliboval „ani náboj pro Ukrajinu“ a odmítal unijní sankce proti Rusku. Letos na jaře už mluvil o „falešném démonizování prezidenta Putina“, před nedávnem vystoupil v ruské propagandistické televizi a řekl si o pozvání do Moskvy na oslavy výročí druhé světové války příští rok. Už ho od šéfa Kremlu dostal.

Místopředseda parlamentu Andrej Danko jede do Moskvy v lednu a ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok teď vzkázal, že je třeba si zvyknout na postupné obnovení kontaktů s Ruskem. Není pochyb, že tato cesta je pro Roberta Fica jednosměrná.

Čekání na nové volby?

České straně nezbývá, než s nešťastným vývojem na Slovensku počítat, i když nad jednotlivými výroky nebo kroky členů Ficovy vlády zpočátku přivírala oči právě s ohledem na vzájemné vztahy.

Vystoupení Fica v ruské televizi pokládá Fiala za chybu. ‚Na klíčové otázky máme jiné názory,‘ uvedl

Číst článek

Což znamená čekat na novou slovenskou politickou reprezentaci: příští volby do Národní rady budou na Slovensku na podzim 2027. Na předčasné spoléhat nelze, i když se koalice Robertu Ficovi pomalu rozkládá.

Slovenské vládě by se měl tedy vyhnout každý premiér, jemuž opravdu leží na srdci zájmy České republiky – ať se jmenuje Petr Fiala (ODS), nebo Andrej Babiš (ANO).

Autor je šéfredaktor deníku Právo a Seznam Zprávy

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme