Izraelská vláda se pře o kus arabské kozy
Kabinet izraelského premiéra Benjamina Netanjahua je zmítán řadou vnitřních rozporů. Ten zatím poslední je překvapivý, ale o to silnější. Ministři vedou spor o to, jak naložit s penězi, které minulé vlády určily na rozvoj arabských komunit v Izraeli. Pozornost vyvolal ministr financí Becalel Smotrič, když zastavil vyplácení peněz, určených pro různé programy specificky zaměření na izraelské Araby.
V Izraeli žije asi dvoumilionová arabská menšina, je to asi pětina obyvatel. Řeč je o obyvatelích a občanech Izraele, nikoli Palestincích ze Západního břehu nebo Gazy.
Izraelští Arabové jsou poměrně rozmanitá skupina, ale úhrnem platí, že arabské komunity v řadě socioekonomických ohledů zaostávají za židovskými Izraelci. Tento stav má řadu příčin, mezi nimi jsou podle expertů nedostatečné investice do arabských oblastí.
Peníze léčí
Tohoto problému si byly vědomy i minulé izraelské kabinety, které musely reagovat i na dlouhodobě rostoucí zločinnost v arabských oblastech Izraele. Ironií je, že výraznou úlohu v této věci hrála předchozí Netanjahuova vláda, která vyčlenila na srovnání rozdílů mezi židovskými a arabskými oblastmi přes deset miliard šekelů. Následující vláda, složená z příslušníků dnešní opozice, tuto částku ještě podstatně zvýšila.
A teď tedy nynější Netanjahuův kabinet část těchto transakcí pozastavil. Jenže nikoli z vůle premiéra, ale jeho ministra financí Becalela Smotriče z volebního bloku Náboženský sionismus. Tedy politika považovaného za extremistu, který si udělal jméno mimo jiné protiarabskými výpady.
‚Situace se zhoršuje každým dnem.‘ Mnoho Izraelců zvažuje kvůli soudní reformě emigraci, píše BBC
Číst článek
Smotrič nemůže zablokovat veškeré finanční toky, které jdou do arabského sektoru, ale podařilo se mu pozastavit výplatu části z nich, například pro rozvoj arabských měst, stavby muzea, divadel, případně některých segmentů školství.
Obojí se děje krátce před místními volbami a začátkem školního roku, jak zdůrazňují arabští starostové, kteří uspořádali demonstraci před domem premiéra a příslušného ministra.
Existují různé výklady toho, o co Smotričovi jde. Podle jednoho je motivován prostou nenávistí k Arabům, a snaží se jim upřít cokoli, co může. Podle jiných hraje svou hru proti ministru pro národní bezpečnost Itamaru ben Gvirovi, se kterým soupeří o přízeň krajně pravicového voličstva.
Podle ještě jiného výkladu Smotrič sleduje svůj vlastní dlouhodobý plán. Nechce žádný arabsko-židovský smír, chce maximální oslabení arabského hlasu, nebo i násilné rozbroje, kterými by ospravedlnil další kroky.
Sám Smotrič tvrdí, že jeho cílem je zabránit rozkradení peněz, které jdou do arabských městských rad. Ty jsou podle jeho tvrzení ovládané zkorumpovanými politiky a kriminálními strukturami.
V případě školství tvrdí, že například programy na podporu arabských studentů z Východního Jeruzaléma povedou k radikalizaci tamní mládeže. Jedná se o převážně arabskou část města, kterou Izraelci dobyli v roce 1967 na Jordánsku a nyní ho jako své hlavní město nárokují Palestinci.
Pragmatický pragmatismus
Případ arabských jeruzalémských studentů je v řadě ohledů příznačný. Proti Smotričově postupu se ohradili představitelé vzdělávacích institucí, včetně rektora Hebrejské univerzity, který prohlásil, že integrační programy nezastaví, i kdyby měl najít fondy kdekoli mimo státní rozpočet.
Obušky a skunková voda. Demonstranti v Izraeli čelí vlně policejního násilí, píše izraelský deník
Číst článek
Proti blokování peněz se postavili i představitelé bezpečnostních struktur včetně šéfa vnitřní tajné služby, kteří zdůrazňují, že programy, které usnadní vzdělávání mladých Arabů z východního Jeruzaléma a jejich začlenění do izraelského ekonomického života, naopak posilují bezpečnost a snižují napětí.
Nejzajímavější je odpor vůči Smotričovým krokům ze strany předních členů Netanjahuova Likudu. Ministryně pro tajné služby Gila Gamlielová nebo předseda Národní bezpečnostní rady Cachi Henegbi, oba významní členové Likudu blízcí Netanjahuovi, Smotričovy kroky otevřeně kritizují, rovněž na základě pragmatických argumentů.
Ostatně to byla jejich strana a jejich předseda, kdo před šesti lety přišel s pětiletým plánem na investice do arabského sektoru – nejen v arabském, ale v celoizraelském zájmu (takzvaná rezoluce 922 z roku 2017).
Asi nejpozoruhodnější je, že Netanjahu zatím není schopný zakročit proti svému vlastnímu ministrovi, zřejmě v obavách z rozpadu své koalice. Spoléhá se na to, že Smotrič jen zlobí a mluví o dočasném pozastavení peněz, nebo usiluje o nějaké ústupky ze strany svého vládního partnera. Premiér zatím dosáhl částečné změny vládní politiky velmi netanjahuovsky.
Tuto neděli vláda schválila sadu opatření, která v podstatě část fondů pro rozvoj Východního Jeruzaléma uvolní, ovšem pod hlavičkou posílení izraelské suverenity v tomto městě, což může uspokojit všechny strany sporu. Vlk izraelského kabinetu se nažere a část arabské kozy zůstane.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Německo ovlivní rozpočet víc, než optimisticky počítá ministerstvo financí
Julie Hrstková
Co bude chtít ‚rudá Sahra‘ za účast ve vládě
Robert Schuster
Konzervativci hledají spasitele. Nebo spasitelku
Jan Fingerland
Změny v ukrajinské vládě. Spíše přesuny, než politické pády
Libor Dvořák