Britové si po českém odhalení útoku ruského komanda posvítí na špiony

Je možné konstatovat, že odhalení útoku ruského státního terorismu na území České republiky má značný ohlas i v Británii. Vláda i parlament totiž hodlají využít rozhořčení proti stále troufalejším ruským a čínským akcím k ostrému legislativnímu kroku.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský ministr zahraničí Dominic Raab

Brity odhalení velmi zajímají právě kvůli totožnosti obou ruských důstojníků, kteří provedli také onen útok v Salisbury. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Nový zákon „proti nepřátelským činům cizích mocností“ je zároveň údajně nutný i na pozadí ruských vojenských hrozeb Ukrajině, ostudného zacházení s Alexejem Navalným a nedávného nebývale rozsáhlého kybernetického útoku proti demokratickým zemím.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Jůn: Britové si po českém odhalení útoku ruského komanda posvítí na špiony

Podle reakcí Londýna je závažné české odhalení hybným momentem chystaného utužení. Zejména poté, co vyšlo díky investigativní agentuře Bellingcat najevo, že ve Vrběticích nešlo jen o teroristický akt dvou důstojníků ruské GRU, navíc zpackaný a vedoucí ke smrti dvou českých občanů.

Britové tvrdí, že jich tehdy – ilegálně a s falešnými dokumenty – bylo na českém území hned šest, včetně velitele jednotky 29155 generála Andreje Averjanova, na útok dozírajícího. A účastníci byli dokonce vyznamenáni.

Ministr zahraničí Dominic Raab obvinil Rusko, že „se snaží ohrozit stabilitu západních demokracií“. A zdůraznil, že „české orgány odhalily vzorec chování Moskvy, který byl potvrzen novičokovým útokem v britském Salisbury“ na Skripalovy. Tolik ministr Raab.

Bránit demokracii společně

Britská média referovala neobvykle obsáhle o odhalení české vlády, po předchozích strohých zmínkách o rekordech nakažení koronavirem u nás. Brity odhalení velmi zajímají právě kvůli totožnosti obou ruských důstojníků, kteří provedli také onen útok v Salisbury.

Připravovaný zákon má být královnou ohlášený v parlamentním programu a bude zahrnovat nové formy soudního stíhání a vyhoštění. Bude povinná registrace všech osob pracujících na britském území pro cizí vlády, úřady a politické strany, včetně lobbistů, konzultantů a agentur ovlivňujících veřejné mínění. Zatímco dosud je nutné chytit agenty při činu, bude trestná už neregistrace.

Zároveň bude rozšířen zákon o státním tajemství i na kybernetické útoky ze zahraničí. Jak upozornil deník The Times, na seznamu trestných činů přibyde krádež „dokumentů, informací i dalších materiálů“ elektronickou cestou přes zařízení umístěná v Británii.

Královská prokuratura prý také podporuje zvýšení příslušných trestů po zkušenostech z Kanady, kde porušení podobného zákona může znamenat až 14 let za mřížemi, na rozdíl od dosavadních britských dvou let.

Česko se vydalo cestou ničení vztahů s Ruskem, reagovala Moskva na další vyhoštění diplomatů

Číst článek

Řešena bude podle rozvědky MI5 i skutečnost, že Rusko i Čína prý „přímo průmyslově“ využívají profesionálních, zaměstnání zprostředkujících organizací jako LinkedIn a webových sociálních sítí jako Facebook, Instagram a Twitter k náboru špiónů.

Více než deset tisíc Britů s přístupem k utajovaným skutečnostem už bylo takto podle Centra pro ochranu státní infrastruktury kontaktováno falešnými zprostředkovateli pro budoucí „zpravodajské vytěžení“. Podobně jsou i „ohlasy či reakce čtenářů“ na internetových stránkách médií pod falešnými jmény využívány agenty pro psychologické ovlivňování obyvatelstva proti demokratickým režimům.

Uvedené britské legislativní plány budou určitě zajímavé i pro české zákonodárce; vždyť demokracii bude nepochybně nutné bránit společně.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Jan Jůn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme