Proč váhal německý kancléř s dodávkou tanků pro Ukrajinu
Německý kancléř Olaf Scholz ukončil nedůstojnou přetahovanou o dodávky tanků Leopard na Ukrajinu. Vojenští odborníci si od nich slibují, že by mohly pomoct napadené zemi odvrátit ruské útoky a vyrovnat agresorovu materiální převahu.
Protože jde o výrobek pocházející ze Spolkové republiky, musel Berlín souhlasit i s dodávkami tanků z jiných zemí, které je mají ve výzbroji. Tomu se ale německý kancléř Olaf Scholz dlouho bránil.
Robert Schuster: Proč váhal německý kancléř s dodávkou tanků pro Ukrajinu
Nejprve vyjadřoval obavu, že tanky přispějí k ještě větší eskalaci a zintenzívnění bojů, případně, že Rusko vezme německé tanky pro Ukrajinu jako záminku k použití jaderných zbraní.
Později se Scholz vymlouval na skutečnost, že ani další západní státy dosud tanky neposlaly a váhají takovýto krok učinit. Když ale oznámili první dodávky Francouzi, Britové a po nich o tom začali uvažovat i Američané, dostal se kancléř se svými argumenty do úzkých a už se za ně nemohl dál schovávat.
Vzhledem k tomu, že z německého tanku Leopard se stal v minulých letech prakticky standard ve výzbroji členských států Severoatlantické aliance, začal kancléř čelit sílícímu tlaku, aby souhlasil s jeho poskytnutím Ukrajině. Scholz ovšem stále váhal a rozhodnutí se vyhýbal.
Změna nastala, až když to pro něj začal být vnitrokoaliční problém. Jeho dva menší vládní partneři, liberálové a především kdysi pacifističtí Zelení, ho tlačili stále silněji k tomu, aby s dodávkou tanků souhlasil. Ukázali tak daleko víc odvahy a smyslu pro realitu než kancléř.
Scholzovo počínání od ruského vpádu na Ukrajinu bylo vůbec plné nepochopitelných momentů a vzájemně si protiřečících kroků. Již několik dní po začátku bojů sice pronesl v parlamentu oceňovaný projev, v němž ohlásil zásadní změnu dosavadního přístupu k armádě. Slíbil mimořádné prostředky pro její modernizaci.
V následujících týdnech ho pak ale odvaha dát tomu konkrétní podobu jakoby opustila. Ve zmíněné řeči sice jednoznačně odsoudil ruskou agresi, zároveň mu ale dost velkou chvíli trvalo, než z toho jeho vláda vyvodila hlavní důsledek: Tím nemohlo být nic menšího než definitivní konec pro již postavený ruský plynovod Nord Stream 2.
Jako největší brzda se přitom ukázala být kancléřova sociálnědemokratická strana, a to z několika důvodů. K její novodobé historii totiž patří politika sbližování Západu a Východu v 70. letech, která je spojena se jménem sociálnědemokratického kancléře Willyho Brandta.
Kromě navázání diplomatických vztahů mimo jiné s komunistickým Polskem nebo Československem byla její součástí i filozofie označovaná jako „Wandel durch Handel“ neboli „změna prostřednictvím obchodování“. Jinými slovy představa, že kdo spolu obchoduje, nemůže proti sobě vést válku. Ruský vpád na Ukrajinu to ovšem vyvrátil.
Vedle toho má u německých sociálních demokratů stále ještě silný vliv pacifistické křídlo. Tvoří ho lidé, kteří se v 80. letech, během vrcholící studené války, účastnili mírových pochodů proti rozmístění amerických jaderných raket v tehdejším západním Německu.
Na tom pak později stavěla politika dalšího sociálnědemokratického kancléře Gerharda Schrödera. Definoval Německo jako „mírovou mocnost“, aby odůvodnil nesouhlas s válkou v Iráku v roce 2003.
Díky tomu později vyhrál volby a je v očích mnoha sociálnědemokratických členů součástí pomyslného stranického Pantheonu, navzdory jeho pozdějšímu angažmá ve prospěch ruských zájmů.
Toto je kontext, v němž se kancléř Scholz pohybuje a byl důvodem i jeho váhání, pokud šlo o dodávky zbraní Ukrajině. Přijít totiž během krátké chvíle o většinu iluzí, které se hromadily po dobu několika desítek let, není jen tak.
Věra Jourová ukazuje, jak jednat na Slovensku, kde se vytrácí demokracie
Petr Šabata
Extrémní pravice a strach voličů nutí Scholze, aby přitvrdil v migrační politice
Martin Fendrych
Robert Fico dobře ví, že bez bruselských peněz se Slovensko neobejde
Kamila Pešeková
Nad zprávou BIS nelze zavírat oči
Ondřej Konrád