Vláda Petra Fialy si i jednáním o rozpočtu zahrává s důvěrou občanů

Přísnější konsolidační balíček nepřežil ani první jednání vlády o rozpočtu na příští rok, jehož je součástí. Jeho autor, ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), musel po jednání kabinetu oznámit ústup. Tedy že se nebude o rok odkládat valorizace plateb za státní zdravotní pojištěnce, že se nebudou o 5 procent snižovat tarifní platy státních zaměstnanců a částka na ně klesne jen o dvě, nikoli o Stanjurova čtyři procenta.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura během zasedání vlády

Premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura během zasedání vlády | Foto: Petr Horník/Právo | Zdroj: Profimedia

Bude se také dál jednat o penězích na vědu a ministr financí určitě neustojí škrty 30 miliard v rozpočtu na školství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Šabata: Vláda Petra Fialy si i jednáním o rozpočtu zahrává s důvěrou občanů

Bylo to tedy celé jen plácnutí do vody, které vzbudilo frustraci a vášnivé debaty – o návrzích neprojednaných v koalici, o nepřijatelném škrtání ve výdajích na vědu a vzdělávání i o odborné způsobilosti ministerstva financí a samotného ministra...

Takové pochybnosti už veřejně vyslovují i politici z koalice, například předseda rozpočtového sněmovního výboru Josef Bernard (STAN). Ostře se hned po zveřejnění škrtů přísnějších oproti domluvenému balíčku ozval předseda Pirátů Ivan Bartoš, stejně tak ministr zdravotnictví a také místopředseda vlády a TOP 09 Vlastimil Válek právě kvůli penězům pro zdravotnictví a jeho kolegyně Helena Langšádlová kvůli škrtu 10 miliard ve výdajích na vědu.

Důvěra a soudržnost společnosti

Stanjurův návrh jen dál zbytečně otrávil veřejný prostor a poukázal na dvě vážné vady nejen při jednání o státním rozpočtu.

První rovina je věcná – jak chtějí ministr a vláda dodržet příští schodek rozpočtu na úrovni schválených 235 miliard, když na straně výdajů právě ustoupili o nějakých 50 miliard, a může to být i víc?

Mám pochybnosti o ústavnosti lex ČEZ. S vládou o tom chceme debatovat, říká poslanec ODS Haas

Číst článek

A pak je tu souvislost ještě hůře spočitatelná, ale o to vážnější. Po přesné a zodpovědné reakci na ruskou agresi na Ukrajině a po výborném předsednictví Radě EU se začala vláda plně věnovat domácím věcem a nastal chaos nepříjemně připomínající vládu Andreje Babiše za covidu.

Zmírnění mimořádné valorizace penzí doporučovali ekonomové kabinetu už vloni, ale koalice ho prosadila v rychlosti a na sílu až teď v březnu. Může ho shodit ústavní soud.

Od začátku roku se letošní státní rozpočet vyvíjí hrozivě a usvědčuje vládu, že při jeho přípravě nadsadila výnosy, některé započítala proti všem pravidlům, a podcenila výdaje. Utajená jednání o konsolidačním balíčku s mnoha úniky informací nepůsobila ani trochu kompetentně a skončila nespravedlivě – například vysokopříjmové OSVČ a producenty tichého vína koalice ochránila, zato na zaměstnance a například i nízkopříjmové domácnosti dopadnou škrty i vyšší daně velmi tvrdě.

Zmatečné jednání vlády Petra Fialy a ještě horší komunikace jsou snad i pochopitelné s ohledem na pět stran a složitost problémů, ale naprosto nepřijatelné. Občané nesou náklady vládních opatření a mají právo na to, k čemu se vláda koneckonců zavázala v programovém prohlášení – odpovědnost k nim a politickou kulturu.

Jinak se vytrácí důvěra ve vládu, sněmovny i další demokratické instituce.

Ve srovnání s okolními východními zeměmi je na tom Česko ještě dobře, ale – vláda na zhoršení usilovně pracuje a nevíme také, jaká další krize přijde. A pak důvěra a soudržnost společnosti rozhodují o osudu země i životech jejích občanů – ukázal to covid i válka.

Autor je zástupce šéfredaktora deníku Právo

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme