Vlády zbrojí jako o život a zbraně už jsou zase cool

Málokterému odvětví se v posledních letech daří tak, jako zbrojnímu průmyslu. Výnosnost akcií zbrojařských firem měřená sektorovým indexem MSCI vzrostla za poslední čtyři roky na dvouapůlnásobek. Zbrojní firmy sedí na hromadě peněz a nevědí co s hotovostí. Takže se spekuluje, že budou muset buď vyplácet vyšší dividendy, nebo vykupovat své akcie zpět, aby zaměstnaly kapitál.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moderní zbraně, vojáci, armáda (ilustrační foto)

Moderní zbraně, vojáci, armáda (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Protože investoři nemají rádi, když peníze jen tak leží ladem. A akvizičních cílů pro zbrojaře moc není. Tedy dosud nebylo...

Přehrát

00:00 / 00:00

Tereza Zavadilová: Zbraně už jsou zase cool

K výkonům obranného a zbrojařského průmyslu logicky přispívají současné válečné konflikty. Vlády zbrojí jak o život, ve vojenském zařízení a materiálu také končí velká část mezinárodní finanční pomoci určená pro Ukrajinu. Zbrojaři zkrátka mají žně.

Sektor se stal natolik lukrativním, že láká i technologické mozky ze Silicon Valley. Známý inkubátor Y Combinator patří k ikonám technologického průmyslu, přivedl na svět současné podnikatelské hvězdy a vytrénoval nejnadanější mozky, co se technologií týče.

V tomto inkubátoru odstartovaly třeba AirBnb, Reddit či Dropbox. Kariéru zde začal mimo jiné Sam Altman, šéf nejznámější firmy v oblasti umělé inteligence, Open AI - kterou inkubátor také na začátku zafinancoval. Altman byl několik let i prezidentem Y Combinatoru.

Levné střely pro válku s Čínou?

Deník Financial Times upozornil, že známý inkubátor nyní investoval do firmy Ares Industries. Ta zahájila činnost minulý týden, a už představila své, cituji: „levné střely s plochou dráhou letu“ jako vhodné pro použití v případné válce mezi USA a Čínou v Tchajwanském průlivu.

Stíhaček F-16 bude málo. Zpomaluje nás výcvik pilotů, řekl médiím ukrajinský představitel obrany

Číst článek

Start-up tvrdí, že zásoby amerických zbraní by v takovém konfliktu byly vyčerpány během několika týdnů, a že nedávné konflikty na Blízkém východě a na Ukrajině ukázaly, že „naše zbraně jsou pro dnešní války příliš velké a příliš drahé“.

Zakladatelé firmy Ares tvrdí, že jejich protilodní střely za 300 tisíc dolarů budou 10krát menší a 10krát levnější než dnešní alternativy. Na webových stránkách inkubátoru se životopis jednoho ze dvou zakladatelů skládá z jediné věty ve znění: Střely jsou cool, pozastavil se Finacial Times.

Přesto to není poprvé, co technologické mozky ze Sillicon Valley zlákal válečný svět. I dvě čelní osobnosti – které mimochodem také investovaly skrze Y Combinator, tedy Elon Musk a Peter Thiel –, mají v tomto zářez na pažbě.

Muskův Starlink pronajímá své satelity také k vojenskému použití. Thiel je spoluzakladatel firmy Palantir, která pro vojenské účely zase dodává data.

Sázka na technologie ve zbrojení se v současné situaci jeví jako sázka na jistotu. Velcí zbrojaři čekají s plnou peněženkou na inovativní firmy, nyní překvapivě ze Silicon Valley.

Že se z technologických nadšenců stali fanoušci vojenství, překvapí asi jako to, že se z někdejších liberálů stali konzervativci a přívrženci Donalda Trumpa.

Je to stále stejná skupina vlivných lidí. Svět se mění – a lidé s ním. Ne nutně vždy k lepšímu.

Autorka řídí byznysový web Newstream.cz

Tereza Zavadilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme