SOUTĚŽ: ‚Bojovali za naši ztracenou svobodu.‘ Vyhrajte komiksové osudy českých letců z RAF
Když opouštěli naši republiku, už se nad ní stahovala válečná mračna. V oblacích se pak odehrály důležité bitvy, které pomohly jejich okupovanou vlast osvobodit. Za co bojovali veteráni a veteránky britské Royal Air Force? Stýskalo se jim po domově? A co je čekalo po návratu? Příběhy pětice z nich přináší komiksová kniha Hangár: RAF ve vzduchu i na zemi. Tento týden si o ni můžete zahrát v pravidelné soutěži webu iROZHLAS.cz.
„Hrdinů není nikdy dost. Zvlášť v malé zemi, kterou považujeme za svůj domov. Hrdinové z tohoto komiksu v ní žili a rozhodli se bojovat za ztracenou svobodu,“ píše v předmluvě František Štambera, vedoucí dokumentaristiky Paměti národa a velký fanoušek RAF, který převzal odborný dohled nad knihou.
„Nasazovali svoje síly a schopnosti, riskovali svoje životy a mnoho toho obětovali. Velikost těchto obětí, míra hrdinství i výkony jsou tím, co udivovalo a inspirovalo jejich současníky. To by mělo inspirovat i nás, dědice jejich země,“ vybízí Štambera.
Ze svědectví, která jsou uložena v archivu Paměti národa, byla vybrána pětice skutečných životních příběhů. Ta v původním komiksovém zpracování pěti scenáristů a pěti výtvarníků vytváří pestrý obraz zkušeností veteránů 2. světové války. Jde o vyprávění plné letadel, odvahy, ale i lidského smutku a nesmrtelné touhy po svobodě.
František Peřina si prošel i boji ve Francii a stal se slavným leteckým esem. Imrich Gablech, další stíhací pilot, se jako příslušník armády Slovenského státu zase odhodlal k nelegálnímu odletu za hranice, po pádu Polska byl však Sověty uvězněn v gulagu. Do Anglie se vrátil s podlomeným zdravím, ale odhodláním dále létat.
Alois Šiška reprezentuje letce z bombardovací perutě. V jeho příběhu se ale objevuje i jedna z nejčernějších obav většiny létajícího personálu. Jeho letadlo totiž bylo sestřeleno a strávil nekonečných šest dní v ledových vodách La Manche, než byl objeven Němci. Zbytek války potom strávil v zajetí.
Nezapomíná se ani na ženskou zkušenost. Tu zastupují příběhy Edith Weitzenové-Nettl a Margity Schneiderové-Rytířové.
Pravidla soutěže
Přečtěte si Obecná pravidla soutěže o knihy se zpravodajským serverem iROZHLAS.cz
První ze jmenovaných pocházela z rodiny německých antifašistů z Liberce. Její jazyková vybavenost jí umožnila pomáhat letcům odposloucháváním německých vysílaček. Margita Rytířová se dostala společně s dalšími židovskými dětmi do Anglie díky siru Nicholasi Wintonovi. Na prahu dospělosti vstoupila do pomocného ženského letectva, kde se jako mechanička starala mimo jiné o letadla, s nimiž se pak naši letci vrátili do osvobozené republiky.
Právě návrat do vlasti a s tím spojené rozporuplné pocity jsou všem příběhům společné. Připomínají tím pádem jak hodnotu svobody, její cenu, smysl, tak i různé způsoby boje za ni.
Komiksovou knihu Hangár: RAF ve vzduchu i na zemi vydalo nakladatelství Argo ve spolupráci s Pamětí národa.
Pokud se chcete zapojit do soutěže o 5 komiksových knih Hangár: RAF ve vzduchu i na zemi, napište nám do pátku 14. února do 18.00 na e-mailovou adresu soutez.irozhlas@rozhlas.cz odpověď na následující otázku:
Jak se jmenuje autor pražského památníku Okřídleného lva, který je věnován československým letcům?
Do odpovědi uveďte:
- Jméno a příjmení
- Adresu pro případ výhry
- Telefon, případně e-mail
Výherce bude server iROZHLAS.cz losovat ze správných odpovědí, každý se může v daném kole účastnit pouze jednou. Více se dočtete v pravidlech.