Uměleckoprůmyslové muzeum vymění po více než 30 letech vedení. Novou prioritou má být mladá generace

Normalizace, listopadové události roku 1989 a pak restituce nebo opravy historické budovy. I u toho byla v posledních letech v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu ředitelka Helena Koenigsmarková. Historička umění po třech desítkách let ve vedení končí a nahradí ji teoretik umění a designu Radim Vondráček.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový ředitel Uměleckoprůmyslového muzea v Praze Radim Vondráček

Nový ředitel Uměleckoprůmyslového muzea v Praze Radim Vondráček | Foto: Michaela Říhová | Zdroj: ČTK

Jméno vítězného kandidáta Radima Vondráčka oznámil v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu ministr kultury Martin Baxa z ODS. Teoretika umění a designu vybral ministr do vedení instituce na základě hodnocení výběrové komise.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž o novém vedení Uměleckoprůmyslového muzea

„Umístil se zcela jednoznačně na prvním místě. Probral jsem s panem doktorem Vondráčkem koncepty, které předložil do výběrového řízení. Vedli jsme velmi strukturovaný rozhovor a bez jakýchkoliv pochybností jsem se rozhodl jmenovat ho ředitelem od roku 2023 na dobu šesti let,“ vysvětlil okolnosti svého rozhodnutí Baxa.

Podle šéfa resortu kultury se podařilo v minulých letech dokončit všechny investiční projekty včetně rekonstrukce historické budovy nebo stavby Centrálního depozitáře ve Stodůlkách.

Nové cíle

„Hlavní úloha pana ředitele Vondráčka nebude směřovat do oblasti investiční, ale právě do oblasti vnitřní i vnější pozice Uměleckoprůmyslového muzea. Pan doktor Vondráček hovoří o posilování mezinárodního postavení muzea a klade si cíle, jako například posílení role muzea vůči mladé generaci,“ řekl Baxa.

I proto chce budoucí ředitel Radim Vondráček věnovat větší pozornost studentům designu. „Chtěli bychom hlavně posílit spolupráci s uměleckými vysokými školami a jejich absolventy,“ zdůraznil Baxa.

S novým vedením muzea se také očekává navázání spolupráce se zahraničními institucemi. „Rádi bychom se navrátili do zemí jihovýchodní Asie, kde se nám do pandemie dařilo prezentovat české umění a design na řadě vlastních výstav,“ řekl Baxa.

Teoretik umění Radim Vondráček nastoupil do Uměleckoprůymslového muzea na začátku devadesátých let jako kurátor sbírky grafik. V Praze učí také na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Za odborné publikace získat řadu cen včetně magnesie litery za knihu Design v českých zemích.

Martin Hrnčíř, dno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme