Muslimové pěstovali, vyráběli a konzumovali víno, píše v knize arabista

Islám a alkohol. Dva pojmy, které na první pohled nejdou dohromady vzhledem k tomu, že muslimům víra striktně zakazuje konzumaci alkoholických nápojů. Přesto, jak potvrzuje v nové knize arabista a islamolog Miloš Mendel z pražského Orientálního ústavu, se nedá tak úplně říci, že by historie muslimských zemí byla alkoholu prostá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Víno

Víno | Foto: Fotobanka stock.xchng

Publikaci s titulem ‘Víno a vinařství v dějinách islámu‘ dnes Miloš Mendel představil v Akademii věd.

„Já se ve svých monografiích psaných v češtině vždycky zabývám klíčovými pojmy islámské věrouky a islámského práva, jako je například džihád či hidžra. A otázka vztahu k vínu respektive fermentovaným látkám v islámském světě vždycky představovala velké politikum a velký právní problém,“ vysvětlil svůj zájem o toto téma v Ozvěnách dne.

Přehrát

00:00 / 00:00

O publikaci Víno a vinařství v dějinách islámu jsme v Ozvěnách dne hovořili s jejím autorem arabistou a islamologem Milošem Mendelem.

Verše Koránu alkohol opěvují

Jak dále uvedl, v Koránu je velká spousta veršů a termínů, které se k vínu nebo halucinogenním či fermentovaným látkám staví víceméně smířlivě dokonce i pozitivně.

„Například pozitivní vztah k ráji, vínu v ráji, kdy prostě prorok Mohamed lákal věřící na rajské víno poté, co budou bojovat a padnou v posvátném džihádu za islám. Ale na druhé straně Mohamed a jeho následovníci měli velký problém s tím, že mladí muslimové pili víno nezřízeně,“ přiblížil.

S tím pak byl podle něj problém přístupu Arabů k motlitbám a hlavně jejich nedostatečné disciplíny při arabských výbojích, kdy oni chodili do bitev opilí.

„A to byl zřejmě hlavní důvod, pro muslimové a prorok Mohamed sám nakonec ve dvou osudových verších víno zakázal,“ dodal arabista a islamolog, docent Miloš Mendel.

Katarína Brezovská, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme