Student zkoumal letitý pergamen. Objevil asi nejstarší zlomky koránu
Rukopis z nejranějšího období islámu zřejmě objevili vědci na Birminghamské univerzitě. Jako první se o pergamen začal zajímat jeden ze studentů doktorského programu. Pergamen ležel v blízkovýchodní sbírce univerzity téměř století. Radiokarbonová metoda s více než 95procentní pravděpodobností určila, že rukopis je alespoň 1370 let starý.
Podle arabisty Bronislava Ostřanského z Orientálního ústavu Akademie věd ČR jde o zásadní objev:
„Je možné jej srovnat s objevem, k němuž došlo v roce 1972 v jemenském městě Saná. Tehdy bylo objeveno velké množství fragmentů, které jsou považovány za jedny z nejstarších na světě.“
Birminghamská univerzita nejspíš objevila nejstarší fragmenty korán. Komentář připojil Bronislav Ostřanský z Orientálního ústavu AV ČR
Ostřanský podotýká, že podle birminghamských vědců jsou nalezené fragmenty koránu datovány do let 568 až 645.
„Profesor David Thomas zmiňuje, že zapisovatel těchto zlomků mohl znát proroka Mohameda nebo vyslechnout jeho kázání. To vše za předpokladu, že Mohamed žil v letech 570 až 632,“ poznamenává Ostřanský s tím, že tyto letopočty předpokládá tradiční výklad Mohamedova života.
Pokud se potvrdí předpoklady britských vědců, že jde skutečně o nejstarší dochované úryvky z koránu, další bádání by mohlo podle Ostřanského ukázat, že tyto texty předchází takzvanou kanonickou redakci.
„Což je proces, při kterém došlo ke kodifikaci koránského textu do podoby, v jaké ho známe dnes,“ říká s tím, že vědci by tak mohli na nalezených zlomcích pozorovat, jak se vyvíjel proces kodifikace koránu.
Podle Ostřanského by to byla velmi zásadní zpráva pro věřící, protože staré fragmenty koránu se mezi nimi těší úctě. „Domnívám se, že i tento nález vyvolá velkou vlnu nadšení mezi muslimy nejen ve Velké Británii,“ uzavírá.