Architekti žádají politiky, aby mysleli spíš na kvalitu staveb než na nízkou cenu
Skupina předních českých architektů nabádá politiky, aby se více zajímali o kvalitu zdejší architektury. Při výběrových řízeních je podle autorů výzvy často upřednostňována nízká cena na úkor kvalitního provedení veřejných staveb. Radnice by se prý také měly naučit formulovat při zadávání veřejných zakázek co nejpřesněji své požadavky.
Architekti žádají politiky, aby mysleli i na budoucnost, protože kvalitní architektura je nezbytnou součástí kultury.
„To jsou hodnoty, které zdaleka překračují naše životy,“ říká držitel řady významných ocenění a organizátor výzvy, architekt Josef Pleskot.
Architekt Josef Pleskot a výkonný místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech mluvili o tom, jak nad kvalitou staveb často vítězí nízká cena
Zatímco kolem roku 2000 překračovaly ceny staveb zdaleka propočty projektantů, dnes se podle něj soutěží za velmi nízké, až třetinové ceny, což se nepříjemně podepisuje právě na kvalitě.
„V první řadě nám jde o to, aby se kvalita české architektury a kvalita architektury veřejných staveb a veřejných prostorů neztratila, aby se udržovala, aby se naopak zvyšovala. Zaznamenáváme v tomhle smyslu velikánský propad, proto jsme si řekli – vyzveme politiky, aby se konečně začali zajímat o veřejné stavby, o veřejný prostor. Aby slovo architektura zařadili do svých slovníků, aby se tohle slovo stalo součástí jejich politických programů, protože jde přece o budování veřejného prostoru, jde o budování sdíleného prostoru,“ vysvětluje.
Boj proti korupci
Výkonný místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech podotýká, že starostové se podle cen zkrátka rozhodovat musejí, a to při zadávání všech veřejných zakázek. Jako osoby odpovědné veřejnosti by totiž místní politici museli složitě vysvětlovat, proč se rozhodli pro dražší návrh.
„My jsme se stali otroky boje proti korupci. To je v pořádku, ale nemůžeme to přehánět. Jestliže bude rozhodovat jenom cena, tak logicky ceny se tlačí, všichni jsou do toho nuceni, když má někdo ovšem i horší kvalitu, nemá na to tým odborníků, tak tu cenu může pochopitelně stlačit ještě níže, protože to sám někde rýsuje v garáži, když to přeženu,“ varuje.
Na jednání zastupitelstva se podle něj vždy ozývají hlasy požadující co nejkvalitnější architekturu, samosprávě ovšem podle Jecha scházejí potřebné páky.
Sám si přitom myslí, že drtivá většina zodpovědných osob ve vedení měst dokáže kvalitu architektonického návrhu rozpoznat.
„Problém skutečně asi nakonec má kořeny v nejnižší ceně. Protože jediným kritériem výběru nebo veřejných soutěží, ať už jsou to jakékoliv veřejné soutěže, je skutečně ta nejnižší cena. Čili v dnešní době, kdy je nedostatek práce, se soutěží neskutečně pod cenou. To jsou prostě dramatické situace,“ souhlasí Josef Pleskot.
Řešením může být podle Jecha například vyřazení nabídky s nejvyšší a nejnižší cenou, Pleskot by zase navrhoval posoudit cenu, za jakou se dá obvykle stavba příslušné náročnosti postavit, a soutěžit pak jen v daném limitu.