V Rakousku se měla dražit soška odcizená v Česku. Z aukce ji zatím stáhli

Rakouská aukční síň Im Kinsky plánovala v dnešní aukci dražit barokní sošku anděla, která byla podle několika českých státních institucí ukradena z kostela v České republice. Vykrádání českých sakrálních objektů je stále živým problémem, přestože bylo v porevoluční době zavedeno mnoho opatření.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V kostele Panny Marie Sněžné v Praze, začal archeologický průzkum pod hrobem čtrnácti umučených františkánů. Bedna kde byly ostatky františkánů

V kostele Panny Marie Sněžné v Praze, začal archeologický průzkum pod hrobem čtrnácti umučených františkánů. Bedna kde byly ostatky františkánů | Foto: Filip Jandourek

Aukční síň sošku z katalogu nestáhla ani potom, co Národní galerie v Praze pořadatele aukce o původu díla informovala. Nakonec se ale soška v dražbě přece jen neobjeví, právě z důvodu nejasnosti původu.

Podle diecézního konzervátora Arcibiskupství pražského Vladimíra Kelnara nemá vlna krádeží a doslova rabování v sakrálních objektech po roce 1989 v českých dějinách obdobu.

„Žádný kostel nebyl stavěn jako trezor a předpokládalo se, že je to místo natolik posvátné, že si tam nikdo nedovolí krást. Maximálně se kostel uzavřel na noc,“ přibližuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O krádežích v českých kostelech hovořil ve Světě o osmé diecézní konzervátor arcibiskupství pražského Vladimír Kelnar

Na začátku 90. let církev zdědila mnoho památek, po čtyřicetileté devastaci vesměs ve velmi špatném stavu. O nějakém zabezpečení nebo náležité dokumentaci ani nemluvě.

„To se výrazně změnilo, většina kostelů je náležitě zdokumentována a má nainstalováno zabezpečovací zařízení. Ale pokud se něco nezmění v oblasti morálky v této zemi, tak to lepší nebude. Polsko, Maďarsko, ani země bývalého Sovětského svazu nic takového neznají,“ upozorňuje na závažnost českého fenoménu Kelnar.

Že je předmět nabízený v aukci kradený, lze velmi dobře zjistit z databází, ve kterých jsou památky zdokumentovány. V této věci také existuje úzká spolupráce mezi institucemi, zejména mezi Národním památkovým ústavem a katolickou církví.

Právě rakouská strana je ale pro vyjednávání o navrácení evidentně ukradených předmětů velmi neochotným partnerem.

„Je to případ od případu a země od země. Dobrá spolupráce je například s německými nebo s americkými policisty, naopak horší vždy vykazuje Rakousko – vychází z precedentu nabytí v dobré víře, tedy primárně chrání toho současného prodejce, jako kdyby to byl člověk, který to získal legálně,“ stěžuje si Kelnar.

Dana Votýpková, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme