V Rakousku se měla dražit soška odcizená v Česku. Z aukce ji zatím stáhli
Rakouská aukční síň Im Kinsky plánovala v dnešní aukci dražit barokní sošku anděla, která byla podle několika českých státních institucí ukradena z kostela v České republice. Vykrádání českých sakrálních objektů je stále živým problémem, přestože bylo v porevoluční době zavedeno mnoho opatření.
Aukční síň sošku z katalogu nestáhla ani potom, co Národní galerie v Praze pořadatele aukce o původu díla informovala. Nakonec se ale soška v dražbě přece jen neobjeví, právě z důvodu nejasnosti původu.
Podle diecézního konzervátora Arcibiskupství pražského Vladimíra Kelnara nemá vlna krádeží a doslova rabování v sakrálních objektech po roce 1989 v českých dějinách obdobu.
„Žádný kostel nebyl stavěn jako trezor a předpokládalo se, že je to místo natolik posvátné, že si tam nikdo nedovolí krást. Maximálně se kostel uzavřel na noc,“ přibližuje.
O krádežích v českých kostelech hovořil ve Světě o osmé diecézní konzervátor arcibiskupství pražského Vladimír Kelnar
Na začátku 90. let církev zdědila mnoho památek, po čtyřicetileté devastaci vesměs ve velmi špatném stavu. O nějakém zabezpečení nebo náležité dokumentaci ani nemluvě.
„To se výrazně změnilo, většina kostelů je náležitě zdokumentována a má nainstalováno zabezpečovací zařízení. Ale pokud se něco nezmění v oblasti morálky v této zemi, tak to lepší nebude. Polsko, Maďarsko, ani země bývalého Sovětského svazu nic takového neznají,“ upozorňuje na závažnost českého fenoménu Kelnar.
Že je předmět nabízený v aukci kradený, lze velmi dobře zjistit z databází, ve kterých jsou památky zdokumentovány. V této věci také existuje úzká spolupráce mezi institucemi, zejména mezi Národním památkovým ústavem a katolickou církví.
Právě rakouská strana je ale pro vyjednávání o navrácení evidentně ukradených předmětů velmi neochotným partnerem.
„Je to případ od případu a země od země. Dobrá spolupráce je například s německými nebo s americkými policisty, naopak horší vždy vykazuje Rakousko – vychází z precedentu nabytí v dobré víře, tedy primárně chrání toho současného prodejce, jako kdyby to byl člověk, který to získal legálně,“ stěžuje si Kelnar.