Lékaři zachránili život roční holčičce díky jaternímu štěpu od živého dárce

Pražský IKEM si připsal další úspěch. Teprve roční Aničce transplantovali lékaři před Vánoci takzvaný jaterní štěp, který daroval její otec. Holčička čekala na nová játra sedm měsíců. Nakonec ale lékaři vymysleli speciální alternativu, totiž orgán od živého dárce. Podobných operací zatím v Česku proběhlo jen několik.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace (ilustrační foto)

Operace (ilustrační foto) | Foto: Pavel Pavlas

Anička měla problémy hned po narození, kdy jí játra začala selhávat a její stav se zhoršoval. Teď už se jí daří dobře. V pořádku je také její otec, který byl z nemocnice propuštěn na Štědrý den.

Takzvaní živí dárci jsou v Česku známí především v souvislosti s transplantacemi ledvin, kdy někdo z rodiny, přátel nebo známých daruje svoji ledvinu nemocnému. Po transplantaci od žijícího dárce orgán vydrží dvakrát až třikrát déle než od zemřelého dárce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního Radiožurnálu byl je přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEmu Jiří Froněk

Podle přednosty Kliniky transplantační chirurgie IKEMu Jiřího Froňka se jedná o výkon, který zlepšuje kvalitu života, u transplantace jater jde však o operaci, která zachraňuje život nemocného, protože když se jater nedočká včas, zemře.

„Zejména u dětí, respektive i u drobných příjemců dospělých, čelíme velkému nedostatku malých orgánů a malých dárců. To jsme schopni řešit buď transplantací malého orgánu, pokud se vyskytne, anebo částí orgánu velkého,“ vysvětlil Froněk.

Pro dárce je zákrok bezpečný

Pro živého dárce je odebrání části jater prý relativně bezpečný výkon, záleží však na tom, která část je odebrána.

„To, co jsme provedli, tedy odstranění druhého a třetího segmentu části levého laloku, je výkon relativně velmi bezpečný a blíží se to darování ledviny. Ale pokud bychom odstranili celý levý lalok nebo naopak ještě lalok pravý pro dospělého příjemce, tam už jsou rizika přeci jen o něco větší,“ popsal Froněk.

Dodal ale, že živý dárce je pečlivě vyšetřen a lékaři dělají všechno pro to, aby pro něj byl výkon bezpečný. Jde totiž o zdravého jedince, který operaci nepotřebuje, ale jen se rozhodl pomoci nemocnému.

Simona Bartošová, Kamila Štichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme