Na pražských silnicích letos zemřelo už 17 chodců. Policie připravila varovnou kampaň

V Praze letos výrazně přibylo dopravních nehod, při kterých byli usmrceni chodci. Jen v listopadu zemřeli pod koly aut tři lidé, od začátku roku policisté evidují celkem 17 chodců, kteří srážku s autem nepřežili.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chodci a reflexní prvky (ilustrační foto)

Chodci a reflexní prvky (ilustrační foto) | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.5 Generic, mrjorgen

Pražská policie proto na prosinec připravila několik dopravně bezpečnostních akcí, při kterých chce pěším připomenout zásady bezpečnosti na silnicích.

Od ledna do října letošního roku zaznamenali pražští policisté téměř 500 nehod, které skončily srážkou s chodcem. Přes 90 z nich přitom utrpělo vážná zranění a 17 lidí po střetu zemřelo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o bezpečnosti pražských chodců připravila redaktorka Evelyna Kulíšková

Podle šéfa pražské dopravní policie Pavla Švrčuly je to oproti loňskému roku nárůst o osm usmrcených chodců: „Všechny tyto dopravní nehody byly ve větší míře za snížené viditelnosti. Bylo to buď v ranní době, anebo to bylo ve večerních hodinách."

Policisté proto před Vánocemi naplánovali kampaň, která má hlavně chodcům připomenout základní pravidla bezpečnosti na silnicích.

„Na měsíc prosinec vyhlásíme dopravně bezpečnostní akce právě za snížené viditelnosti. Chceme chodcům ukázat, že opravdu nejsou vidět. Chodec je takový nejslabší článek, když jde, tak je nejvíce zranitelný oproti motorovým vozidlům," dodává Švrčula.

Reflexní páska vám může zachránit život

Podle něj je nejjednodušší a zároveň nejefektivnější prostředek pro bezpečnější pohyb kolem frekventovaných vozovek obyčejná reflexní páska, tričko a u cyklistů jednoduché odrazky.

„Reflexní páska není tak nákladná. Je skladná, že si ji můžu dát do kapsy, a potom když půjdu třeba tam, kde není chodník, nebo půjdu po vozovce, jak mám jít, takže je to opravdu vidět. Reflexní vesty musí mít dneska každý řidič motorového vozidla v autě, takže si myslím, že by ji mohl použít, i když třeba s autem nejede, a vzít si ji, když jde třeba na nějakou procházku po Praze nebo okrajové části Prahy," vysvětluje šéf pražské dopravní policie.

Kampaň reaguje také na to, že Pražané sice o těchto pomůckách vědí, ale používají je jen velmi zřídka. „Měla jsem takovou věc, co jsem měla od Besipu odrazku, ale ta se mi nějak ztratila a už jsem neměla potřebu hledat další.“ přiznává náhodně oslovení žena.

Reflexní prvky na oblečení (ilustrační foto) | Foto: mrjorgen, Licence CC BY-NC-ND 2.5

Kromě kampaně chtějí dopravní policisté také začít sbírat podněty od občanů, zejména informace o nepřehledných nebo jinak problematických přechodech. Na základě podnětů pak policisté chtějí ve spolupráci s magistrátem a městskými částmi na nebezpečná místa dohlédnout. Své připomínky k bezpečnosti provozu mohou lidé psát na mail tiskového oddělení pražské policie.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme