Na Šumavě vyvádí policie ekologické aktivisty z lesa
Klatovská policie začala z vyznačeného prostoru těžby vyvádět aktivisty, kteří svou přítomností bránili kácení stromů napadených kůrovcem v oblasti Na Ztraceném u Modravy. Těžba již na některých místech probíhá.
Po lese je v současné době rozptýleno asi třicet aktivistů a čtyřicet policistů, kteří se snaží všechny aktivisty zajistit a předvést k podání vysvětlení. Oficiálně byll zatím zajištěn jeden člověk.
Ľubomír Smatana popisuje policejní zásah proti ekologickým aktivistům na Šumavě
Lesní dělníci totiž mají zakázáno pokračovat v těžbě, pokud se v prostoru pohybují cizí osoby. Ekologové takto blokovali kácení již jedenáctým dnem.
Na místě jsou také členové z antikonfliktního týmu, kteří protestujícím nejprve vysvětlují právní stav a snaží se je přesvědčit, aby dobrovolně odešli z vyhrazeného prostoru. Pokud odmítnou, jsou vyvedeni násilím.
„V tuto chvíli se ve čtverci, kde stojím já, těží. Je tu jeden aktivista uvnitř za červenobílou páskou. Teď dorazilo pět policistů, pravděpodobně ho vyzvou, aby odešel, což je běžná taktika. Když neuposlechne, tak ho spoutají a odvedou ho dolů do automobilu,“ popsal scénu reportér Radiožurnálu Ľubomír Smatana.
Vedení NP Šumava vyzvalo policii, aby zakročila proti fyzickým osobám, které se zdržují v místě těžby a snaží se jí bránit. Na policii se obrátili ale také aktivisté, kteří si stěžovali na nelegální kácení stromů.
Okresní soud v Klatovech zároveň vydal předběžné opatření, podle kterého mají členové Hnutí DUHA zakázaný jakýkoliv organizovaný pohyb a pobyt v lesích na území Národního parku Šumava.
Ekologové ale namítají, že jim usnesení dosud nebylo doručeno a nenabylo tedy právní moci.
Oblast až do letošního roku patřila k bezzásahovým územím. Ekologičtí aktivisté proto od začátku argumentují, že kácení je nelegální.
Vedení parku obvinění odmítá a naopak zdůrazňuje, že pokud nebudou nakažené stromy odstraněny co nejdříve, kůrovec se rozšíří do okolních lesů.
Podle mluvčího národního parku Pavla Pechouška požádala o zásah proti kůrovci společnost Kašperskohorské městské lesy, jejichž majetek škůdce ze Šumavy ohrožuje.