Těžba 'Na Ztraceném' má dnes skončit, zatím se kácí naplno
Konec těžby na sporné lokalitě Ztracená na Šumavě plánuje správa Národního parku na dnešní odpoledne. Na místě se ale zatím stále usilovně kácí, těžbu blokuje asi dvacítka odpůrců a na místě jsou i policisté.
Jako konec ve velkém stylu označují dnešní těžbu aktivisté, podle nich se dnes kácí podstatně víc než včera. „Dnes probíhá tak drastická těžební akce, jaká tento týden neměla obdoby. Správa Národního parku si před ukončením akcí opravdu dává záležet na tom, aby s lesem pořádně zatočila,“ řekl mluvčí blokády ekologických aktivistů Vratislav Vozník.
O situaci na Šumavě mluvili na Rádiu Česko náměstek ředitele Správy Národního Parku Šumava Jiří Mánek a mluvčí blokády Vratislav Vozník
To ale zástupci Národního parku odmítají, jde prý pouze o dokončení. Náměstek ředitele Správy Národního Parku Šumava Jiří Mánek také odmítl, že by těžba končila kvůli tomu, že kůrovce likvidují plísně, houby a viry. Těžařům se prý podařilo vykácet vše, co měli.
„Končíme proto, že jsme zvládli práci, kterou jsme si předsevzali. S umíráním kůrovce to nemá nic společného. Parazitace a úhyn lýkožrouta je v různých lokalitách různá. Nedá se říct, že by hynul náhle po celé Šumavě,“ řekl Mánek.
Lokalitu Na Ztraceném podle něj stejně jako jiné sledují a přirozená mortalita lýkožrouta tam v posledních 14 dnech dosahovala pouze 5 až 10 procent. Mánek zdůraznil, že dřevaři pokáceli přesně tolik, kolik z důvodů ochrany lesa pokácet měli.
Náměstek ředitele Národního parku Šumava Jiří Mánek a mluvčí blokády Na Ztraceném Vratislav Vozník mluvili i v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu
„Je to asi něco přes 5 tisíc stromů. Kůrovce se nám podařilo zbrzdit natolik, že další práce už v dalších letech nebudou muset být v takovém rozsahu jako nyní. Zamezili jsme rozšíření kůrovce do dalších desítek tisíc stromů. Jen v lokalitě na Ztraceném jsme zachránili nejméně 100 hektarů lesa,“ řekl Mánek. Současně potvrdil, že se bude dál kácet v jiných lokalitách.
„Na Ztraceném jsme pokáceli něco přes 5 tisíc kubíků stromů, ale v celém šumavském parku více než 160 tisíc kubíků a dalších 50 tisíc je vyznačeno.“
Blokáda nekončí
Mluvčí aktivistů Vratislav Vozník potvrdil, že blokáda dneškem nekončí. Prohlášením Národního parku prý po předchozích zkušenostech nevěří.
„I kdyby se dnes opravdu přestalo kácet, blokáda jako takové nekončí, přejde jen do fáze intenzivního monitoringu. Zhruba 20 až 25 lidí bude o víkendu i na začátku příštího týdne v prostoru Ptačího potoka a bude zjišťovat, jestli se tam dřevařské práce dějí nebo nedějí,“ řekl Vozník.
Aktivisté podle něj úplně odejdou až poté, co se ukáže, že se skutečně nekácí. „Nejsme proti loupání na stojato, ale v otázce kácení máme jasné stanovisko. Pokud třeba v pondělí zjistíme, že se kácí byť na jediném místě, tak opět povoláme další lidi a blokáda bude pokračovat.“ Akci považuje Vozník za úspěšnou.
„V lokalitě kolem Ptačího potoka máme v tuto chvíli stovky či tisíce označených stromů, které i díky tomu, že jsme práce zdržovali, nebyly pokáceny. Důležité také je, že se o celé věci zase začalo více mluvit. Společnost jsme upozornili na to, že se tady děje něco, co je špatně,“ uvedl Vozník.
Aktivisté ráno před správou Národního parku ve Vimperku sehráli divadlo a to doslova, namalovali také nový znak Národního parku, kde jsou hlavním symbolem pařezy a ředitel Jan Stráský.