Zemřel Ctibor Nečas, emeritní profesor Masarykovy univerzity, znalec romské historie a holokaustu
Ve věku čtyřiaosmdesáti let zemřel v úterý historik Ctibor Nečas, uznávaný odborník na historii Romů a jejich perzekuci za druhé světové války. Své vědecké a pedagogické působení spojil s Masarykovou univerzitou v Brně. Zasadil se o vznik Muzea romské kultury, které na svém webu přineslo zprávu o Nečasově úmrtí.
„Ctibor Nečas byl můj vyučující profesor historie ještě v 80. letech a tehdy to byl právě on, kdo mě nasměroval zpátky ke kořenům, k zájmu o Romy,“ uvedla ředitelka muzea Jana Horváthová.
„Po celou další dobu s námi jako muzeem nejen úzce spolupracoval, ale svojí celoživotní obdivuhodnou vědeckou prací též poskytoval materiál pro odborné směřování muzea, jeho výzkum i dokumentaci. Navíc to byl pravý gentleman a velmi slušný a skromný člověk,“ doplnila Horváthová.
Zemřel profesor Ctibor Nečas, muž, díky němuž se nezapomnělo na tábor v Letech. https://t.co/6B0jx3CJbm
— Jindrich Sidlo (@jindrichsidlo) 21. prosince 2017
Nečas byl jeden z prvních historiků, kteří se soustavně věnovali problematice romských pracovních táborů za druhé světové války. Zasloužil se o vznik památníků v Letech u Písku a Hodoníně u Kunštátu.
Podle informací na webu Historického ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity napsal Nečas více než 200 romistických prací, světové uznání mu vynesla zejména monografie Holocaust českých Romů z roku 1999.
Sbíral vzpomínky romských vězňů z koncentračních táborů, pořádal osvětové semináře, podle kolegů významně přispěl k porozumění mezi českou majoritou a romskou menšinou. Nečas byl držitelem Ceny města Brna i Ceny Jihomoravského kraje.
Poslední rozloučení se uskuteční 27. prosince ve 14:00 v obřadní síni Ústředního hřbitova města Brna ve Vídeňské ulici.
Zemřel historik a romista Ctibor Nečas. Emeritní profesor @muni_cz .
— Tereza Kadrnožková (@TKadrnozkova) 21. prosince 2017
Za bádání v oblasti romského holokaustu získal Cenu Muzea romské kultury, města @brnomycity nebo Jihomoravského kraje.
Pomohl s výstavbou památníku v bývalém koncentračním táboře v Hodoníně u Kunštátu. pic.twitter.com/7jPvEByVZj