Dokument z 15. století se prodal za více než sedm milionů, týká se Husova obhájce Jana z Jesenice

Vzácný dokument z roku 1414 související s církevním reformátorem Janem Husem se na nedělní aukci společnosti 1. Art Consulting vydražil za zhruba 7,2 milionu korun. Koupil ho soukromý majitel. Notářský zápis na pergamenovém papíře s pečetí je podle aukční síně jediným exemplářem svého druhu a kromě historické ceny je také důležitým dokladem právní argumentace počátku 15. století. O listinu projevila zájem i Národní knihovna (NK).

Praha (Aktualizováno: 19:04 24. 2. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyvolávací cena notářského zápisu byla čtyři miliony korun

Vyvolávací cena notářského zápisu byla čtyři miliony korun | Foto: 1. Art Consulting Brno | Zdroj: ČTK

Notářský instrument z roku 1414 se týká rozhodnutí odebrat právníkovi a kazateli Janovi z Jesenice doktorát kanonického práva a vyhlásit nad ním v souvislosti s Janem Husem ztíženou klatbu. Jan z Jesenice byl Husův přítel a obhájce.

„Jednalo se o písemnost, která by velmi dobře zapadla do souboru rukopisů, které Národní knihovna drží ve svých historických fondech. Zapadla by do celého souboru předreformačních a reformačních rukopisů, které souvisí s obdobím předhusitským a husitským,“ řekl po aukci generální ředitel NK Martin Kocanda.

Jan z Jesenice, kterého se dokument týká, byl Husův přítel a obhájce | Foto: 1. Art Consulting Brno | Zdroj: ČTK

Dokument se ale podle Kocandy vydražil za více peněz, než mohla knihovna dát. „Částka, kterou jsme disponovali, byla uvolněna na základě rozhodnutí ministra kultury (Antonína Staňka),“ uvedl. Podle něj přesahovala běžný rozpočet NK.

Na sále dosáhla listina ceny 6,1 milionu korun, aukční přirážka je pak 18 procent. Dokument se stal druhou nejdražší vydraženou položkou aukce.

Vyvolávací cena notářského zápisu byla čtyři miliony korun, pravost ověřil expert historických fondů Národní knihovny Zdeněk Uhlíř.

V souladu s právem?

Význam nalezeného dokumentu je podle Uhlíře zcela zásadní pro posouzení, zda bohatá právní argumentace své doby byla v souladu s tehdejším právním řádem, či nikoli. Tedy zda odebrání doktorátu kanonického práva současníkovi Jana Husa Janovi z Jesenice a vyhlášení ztížené klatby nad ním bylo skutečně výsledkem spravedlivého právního posouzení, nebo spíše politickým aktem doby.

„Doktoráty udílely univerzity, což byly autonomní korporace a nebyly součástí hierarchie církevních orgánů, tedy papežských soudů. Je tam tedy zajímavá ta argumentace, kterou papežský auditor Petr Nardi podložil to, že může doktorát odebrat,“ uvedl Uhlíř. „Jsou v celku doklady o tom, že Husův proces neprobíhal procesně korektně podle kanonického práva. Tady je podezření, že to bude něco podobného,“ dodal.

Listina ještě není přeložena, je to zcela nový objev. Text je latinský a drobným písmem, překlad by zabral několik dnů.

Díla za 60 milionů

Dohromady si kupci podle majitele galerie Jiřího Rybáře odnesli umělecká díla za více než 60 milionů korun. Nejdražším dílem vydraženým v nedělní aukci se stal obraz Josefa Šímy s názvem Ostrovy. Olejomalba z roku 1961 se prodala za vyvolávací cenu 6,9 milionu korun navýšenou o aukční poplatek, celkem tedy za 8,1 milionu.

Hra, v níž jde o všechno. Moravská galerie vystavuje dílo avantgardního malíře Josefa Šímy

Číst článek

„Jsme nesmírně spokojeni, prodali jsme zhruba 75 procent nabízených děl,“ prohlásil Rybář s tím, že se dražilo 184 položek. Galerie podle něj v poslední době prodává nejvíce obrazy z druhé poloviny 20. století.

Nejdražším dílem Josefa Šímy na českém aukčním trhu je obraz ML z roku 1927, který se prodal za více než 36 milionů korun. Na trh se toto stěžejní Šímovo rané dílo vrátilo po 14 letech a jeho cena se od posledního prodeje zpětinásobila. Byl také nejdražším obrazem loňského roku.

Na téměř 4,2 milionu se vyšplhala cena obrazu Zdeňka Sýkory nazvaného Linie č. 228, který začínal na částce 3,2 milionu. Autor tvořil takzvané liniové obrazy na základě přísné náhodnosti každého prvku. Dílo ze stejného cyklu s názvem Linie č.140 se prodalo loni v říjnu za 6,5 milionu.

Přes tři miliony zaplatili kupci podle galeristy také například za obrazy Františka Foltýna Kompozice a Václava Radimského Letní krajina.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme