Před 80 lety popravili nacisté Josefa Mašína a Františku Plamínkovou
Před 80 lety nacisté na Kobyliské střelnici v Praze popravili posledního člena legendární odbojové skupiny Tři Králové Josefa Mašína. Kromě něj stanula před popravčí četou také novinářka, politička a organizátorka ženského hnutí Františka Plamínková.
Podle vzpomínek pamětníků zůstal Josef Mašín odvážný až do samého konce. Gestapo mu dokonce před popravou ani nesundalo pouta ze strachu, že se vrhne na popravčí četu. Odmítl mít pásku přes oči a jeho poslední slova byla: Ať žije svobodné Československo.
Gestapo ho dopadlo v květnu 1941 v bytě v Pražských Nuslích a podrobilo brutálním výslechům a mučení. Nic neprozradil ani tehdy, když nacisté zatkli jeho manželku.
Před 80 lety zatklo gestapo odbojáře Josefa Mašína. Při ústupu kryl své kolegy, sám kvůli zranění neunikl
Číst článek
Takto na poslední setkání svých rodičů vzpomínala pro projekt Paměť národa jejich dcera Zdena Mašínová. „Někdo nahlížel a ona pochopila, že pravděpodobně přivedli k její cele otce, aby ho zlomili pohledem na ní. To byla asi její poslední blízkost s ním," popisuje.
Josef Mašín, ale nebyl jediný popravený 30. června 1942. Na Kobyliské střelnici skončil také život Františky Plamínkové.
Plamínkovou poprvé gestapo zatklo už 1. září 1939 a uvěznilo na šest týdnů. Po propuštění se snažila pokračovat v činnosti Ženské národní rady, což bylo hodně odvážné, protože gestapo ji neustále sledovalo.
Znovu byla zatčena po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinhrada Heydricha a nakonec bez soudu popravena 30. června 1942.