Herodovy vany byly z judského alabastru, ne z egyptského, jak se myslelo, ukázal výzkum

Král Herodes byl vášnivým stavitelem velkolepých paláců. Nešetřil na materiálu a ten nejlepší si nechával dovážet z Itálie i Egypta. Herodovy koupací vany byly vytesány z alabastru a předpokládalo se, že materiál byl dovezen z Egypta, protože se v Judeji nenacházel. Vědci Hebrejské a Bar Ilanovy univerzity však ve své studii dokázali, že množství předmětů v Herodových palácích pochází z lomů v dnešním Izraeli. Napsal o tom deník Haarec.

Jeruzalém Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled z výšky na Herodium jižně od Jeruzaléma, kde kdysi stávala Herodova pevnost. Fotografie z 25. května 1998 zveřejněná izraelskou vládou

Pohled z výšky na Herodium jižně od Jeruzaléma, kde kdysi stávala Herodova pevnost. Fotografie z 25. května 1998 zveřejněná izraelskou vládou | Foto: Yaacov Saar / GPO | Zdroj: Reuters

Byl to Herodes, kdo nechal ve druhé polovině 1. století před naším letopočtem vystavět pevnost Masadu, přístav Caesarea Maritima i celá města. Ten nejlepší mramor si nechal dovážet z Itálie. Izrael, nacházející se na místě někdejšího mořského dna, má mnoho druhů křídových hornin, avšak nikoli mramor, a určitě ne takové kvality, jaký Herodes potřeboval ke stavbám paláců, přístavů a chrámů.

Dosud se myslelo, že v Izraeli není ani alabastr, z nějž jsou Herodovy koupací vany a další předměty od pohárů po sloupy. Vědci kolem Ajaly Amirové z Bar Ilanovy univerzity ale zjistili, že v Izraeli lomy na alabastr, což je druh sádrovce, existují.

Tento kámen se začal dovážet už v době bronzové. Nedávno se však našly v Izraeli dva takové lomy, v jeskyních Teomim a Abud ve středním Izraeli, nedaleko starobylého Bejt Šemeše. Nabízely se otázky: dovážel tedy Herodes alabastr z Egypta, nebo používal místní materiál? Byl lokální kámen pro jeho ambiciózní projekty dostatečně kvalitní?

Co se koupacích van týče, odpověď zní ano. Herodovy vany, z nichž jedna byla nalezena před desetiletími v pevnosti Kypros na Západním břehu Jordánu a další nedávno v pevnosti Herodium jižně od Jeruzaléma, byly vytesány z alabastru vytěženého na místě.

Tyto nádoby využíval Herodes osobně. K čemu je vlastně potřeboval? Aby v Judeji šířil římskou kulturu, k níž patřil i zvyk koupat se. Římané však sdíleli při koupání nejen vodu, ale zároveň parazity.

Amirová a její kolegové zjistili, že lom Teomim byl v provozu od střední doby bronzové po rané římské období. Z tamního kamene pocházejí nejen vany, ale i další předměty vázané k Herodovi. Prováděla se podrobná analýza a srovnání různých vzorků. Vědci dostali například vzorky odebrané z nálezů na jeruzalémské Chrámové hoře a ukázalo se, že jsou z materiálu dovezeného z Egypta.

„Herodes postavil mnoho paláců v (dnešním) Izraeli a Jordánsku a existují historické zdroje, které dokazují, že stavěl i v Turecku. Byl sice místní král, ale významný. Jeho nadřízení byli Římané, on byl jejich důležitý poddaný,“ říká Aren Maeir z Bar Ilanovy univerzity.

Na otázku proč Herodes – sídlící v Jeruzalémě – stavěl až v Turecku, archeolog odpovídá, že králové té doby nechávali budovat stavby s úmyslem podtrhnout svou velikost.

Uvnitř historického paláce v Jeruzalémě se skrývala 2700 let stará toaleta. Dovolit si ji mohli jen nejbohatší

Číst článek

Aby se s jistotou prokázal původ alabastru, srovnávaly se vzorky z předmětů odebrané v 19. století v egyptské Gíze se zbožím ze současných káhirských obchodů. Analyzovalo se několik druhů alabastru z Izraele a Egypta.

Podílel se na tom Amnon Albek z Bar Ilanovy univerzity. „Všechny čtyři analytické metody použité v této studii byly schopné jasně odlišit egyptský alabastr od toho z Izraele,“ sdělil. Podle Maeira to dokazuje, že kámen pocházející z Judeje byl dostatečně kvalitní na to, aby uspokojil Herodovy nároky.

Bez ohledu na to, zda tento panovník opravdu dokončil projekty, jež jsou mu připisovány, jisté je, že jeho kritéria byla vysoká.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme