Vilém Nový posloužil komunistické straně v dobrém i ve zlém. Oddanost režimu ho dovedla až do vězení

Byl šéfredaktorem Rudého práva, rektorem vysoké školy, poslancem, také vězněm a vědeckým pracovníkem Státní knihovny v Praze. Vilém Nový – muž, který rozšířil lživou teorii o smrti Jana Palacha a kvůli politice neváhal nafackovat své čtyřicetileté dceři. V pořadu Portréty o něm hovoří historik Zdeněk Doskočil.

Portréty Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vilém Nový

Vilém Nový byl jedním z prvních, které semlelo pomyslné soukolí politických procesů | Foto: Rostislav Novák | Zdroj: ČTK

Rodák z Jihlavy, narozený roku 1904, se vyučil sazečem a do roku 1925 pracoval v jihlavské tiskárně. Už v roce 1919 se stal členem sociálnědemokratické mládeže a tíhl k radikální levici. I proto byl o dva roky později, coby sedmnáctiletý, na ustavujícím sjezdu Komunistické strany Československa (KSČ).

Přehrát

00:00 / 00:00

Vilém Nový. Posloužil komunistické straně v dobrém i ve zlém

Ve 20. a 30. letech působil ve stranickém aparátu v Jihlavě, Olomouci a Ostravě, v letech 1929 a 1930 vystudoval Leninskou školu v Moskvě. Po vzniku Protektorátu Čechy a Morava odešel do Velké Británie, kde se stal šéfredaktorem novin Mladé Československo a vystupoval také v BBC.

Používal své pravé jméno, jeho manželka v Protektorátu byla v souvislosti s tím zatčena a vězněna v Ravensbrücku. Nového dvě dcery vyrůstaly u babiček.

Po válce Nový krátce pracoval jako krajský tajemník KSČ v Ostravě, stal se také poslancem a v roce 1946 šéfredaktorem stranického deníku Rudé právo. Současně byl začleněn do užšího předsednictva Ústředního výboru KSČ (ÚV KSČ). To už byl znovu ženatý, novou partnerku si přivezl z Velké Británie, což významně poznamenalo vztahy s dcerami.

23:51

Léčitele a pátera Ferdu režim sledoval až do roku 1989. Nikdy ho ale nezlomil, míní historik

Číst článek

Aféra studený oheň

Vilém Nový byl jedním z prvních, které semlelo pomyslné soukolí politických procesů. Zatčen byl v září 1949 a řadu let vyslýchán. Státní bezpečnost jej využívala jako svědka u procesů, známá je jeho lživá „svědecká“ výpověď při procesu proti Rudolfu Slánskému.

Jako mnozí ostatní byl i Nový během vyšetřování týrán a vypovídal to, co mu Státní bezpečnost a sovětští poradci nařídili.

Až v prosinci 1953 byl Nový odsouzen za vyzrazení státního tajemství v dalším vykonstruovaném procesu na sedm let odnětí svobody. V létě 1954 byl podmínečně propuštěn a nastoupil do Státní knihovny v Praze.

Na počátku 60. let byl rehabilitován, finančně odškodněn, jmenován rektorem Vysoké školy politické ÚV KSČ, stal se poslancem a znovu členem ÚV KSČ. Na jaře a v létě 1968 stál na straně protireformního a prosovětského proudu.

22:58

Komunisti chtěli, aby ženy pracovaly stejně jako muži. To ale není emancipace, tvrdí historik

Číst článek

V lednu 1969 se zapletl do „aféry studený oheň“ v souvislosti se sebeupálením Jana Palacha v Praze. Byl několikrát zažalován u civilního soudu, ale soudní pře vyhrál.

V té době se prohloubila roztržka s jednou z jeho dcer, tehdy slavnou čtyřicetiletou televizní hlasatelkou Kamilou Moučkovou. Nový jí během diskuse nafackoval.

V 70. letech byl opět poslancem, publikoval ve stranickém tisku, sbíral vyznamenání a jako pamětník, který zažil založení KSČ, jezdil a přednášel na setkáních po celé republice. Byl ale také dlouhodobě sledován Státní bezpečností. Zemřel v březnu 1987.

David Hertl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme