Obří kra A68a v Atlantiku se rozlomila na kusy. Vědci se obávali, že ohrozí faunu na britském území

Kdysi obří ledová kra A68a, unášená proudy jižního Atlantiku, se rozlomila nejméně na dva kusy. Podle satelitních snímků se nyní obě její části pohybují vedle sebe ve vzdálenosti asi 135 kilometrů jihovýchodně od neobydleného ostrova Jižní Georgie, ale brzy se bezpochyby od sebe vzdálí, napsal zpravodajský portál BBC.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pouť ledové masy v poslední době vědci bedlivě sledovali kvůli obavám, že by mohla uváznout u pustého ostrova patřícího k britským zámořským územím a ohrozit tamní faunu. Toto nebezpečí ale ve světle posledních událostí podle BBC nejspíše již pominulo.

Zdá se, že ledová kra, která v dobách svého největšího rozmachu měřila přibližně 5800 čtverečních kilometrů, tedy zhruba jako Moravskoslezský kraj, je nyní blízko své záhubě. K jejímu postupnému rozpadu přispívá teplejší podnebí i rozbouřenější vody.

Obří ledovec putuje Atlantikem. Vědci se obávají srážky s ostrovem Jižní Georgie, domovem tučňáků

Číst článek

Ledový kolos A68a se v roce 2017 odtrhl od antarktického ledovce Larsen-C a od té doby se pohybuje na volném moři. Během té doby se z původní kry několikrát odlomily menší části.

Odborníci z britského úřadu pro výzkum Antarktidy měli obavy, že by kra mohla zakotvit u pobřeží Jižní Georgie, malého ostrova ležícího asi 1400 kilometrů východně od pobřeží Argentiny, a zlikvidovat tamní podmořský život.

A také asi dvěma milionům tučňáků, kteří na ostrově žijí, zatarasit přístup k moři, kde shánějí potravu pro svá mláďata.

Zkoumat kru a její vliv na okolní prostředí se brzy mají vydat vědci v rámci dříve oznámené expedice. Otázkou ale je, zda v době, kdy na místo dorazí, bude z objektu jejich zájmu ještě něco zbývat, napsala BBC.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme