Vatikánu se nelíbí, že Číňané naklonovali opici. Obává se 'mánie vědců po všemohoucnosti'

Kněží z Vatikánu ostře kritizují čínské vědce. Odborníkům ze Šanghaje se totiž jako prvním podařilo naklonovat opici. Dvojice makaků se narodila ve výzkumném zařízení Čínské akademie věd a ta je připravená v práci i přes kritiku pokračovat.

Vatikán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Naklonovaní makaci Čung-čung a Chua-chua v šanghajské laboratoři.

Naklonovaní makaci Čung-čung a Chua-chua v šanghajské laboratoři. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Z Vatikánu na adresu vědců zní například to, že "Ne vše, co je možné, je také správné". Vyjádřil se tak biskup Vincezo Paglia.  Agentuře ANSA řekl, že je potřeba pečlivě zvážit účinky a rizika každého zásadu do ekosystému.

Bariéra v klonování primátů, tedy i člověka, byla prolomena, prohlásil čínský výzkumník

Číst článek

Kardinál Angelo Bagnasco zase uvedl, že je počínání vědců dalším důkazem rostoucí touhy po moci a mánie po všemohoucnosti.

Obávají se tedy představitelé Vatikánu klonování lidí? O tom, že k němu Číňané otevřeli cestu, po zveřejnění objevu skutečně spekulovala média, například stanice NBC News.

Čínští vědci se však brání, že  naklonovat člověka není jejich cílem. Klonování opic má prý sloužit pouze k výzkumu a lékařským účelům, jak říká i prezident Čínské akademie věd Paj čchu-li. "Klonování primátů může posloužit k výzkumu lidského zdraví a nemocí. Jde o velmi důležitý a přelomový objev," zdůraznil Paj. 

Badatelé z Šanghaje použili stejnou metodu, jakou kdysi Britové naklonovali ovečku Dolly. Ta byla prvním živočichem naklonovaným z buňky savce. Později vědci dokázali naklonovat i krávy, prasata nebo psy. Ale u opic se to až doposud nedařilo.

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme