Patnáct miliard do roku 2032. Keňa ve velkém sází stromy, zavedla kvůli tomu i nový národní den
Keňa překvapila své občany novým státním svátkem. Na 13. listopad vyhlásila Den sázení stromů. Ten má 55milionové zemi pomoct naplnit ambiciózním plán do roku 2032 vysázet patnáct miliard stromů a zmírnit tak narůstající dopady klimatické krize.
Keňský ministr vnitra Kithure Kindiki oznámil zavedení „speciálního svátku“ na sociální síti X, dříve twitteru. Dodal také, že „od lidí po celé zemi se očekává, že budou sázet stromy v celonárodní snaze zachránit zemi od ničivých dopadů klimatické knize“.
Following the decision of the Cabinet sitting in Mombasa on Friday November 3, 2023, the Government has declared a special holiday on Monday, November 13, 2023, during which the public across the Country shall be expected to plant trees as a patriotic contribution to the national… pic.twitter.com/0gFelFnjKM
— Kithure Kindiki (@KindikiKithure) November 6, 2023
Dostatek sazenic má všem Keňanům zajistit ministerstvo životního prostředí. Šéfka resortu Roselinda Soipan Tuya iniciativu pochválila jako „nevídaný projev oddanosti vlády k jejím klimatickým závazkům“, píše The Guardian.
Dodala, že pro Keňany je to skvělá příležitost bránit jejich životní prostředí a semknout se v boji proti klimatické krizi.
Keňa je momentálně zalesněná ze sedmi procent, což je o skoro polovinu méně než v roce 1990, kdy bylo zalesněno dvanáct procent země. Vláda tak vyhradila přes osmdesát milionů dolarů (přes 1,8 miliardy korun) na snahu pokrýt lesy aspoň dalších deset procent krajiny.
Pochvala od Karla III.
Stromy v sobě ukládají uhlík, jeden z nejvýraznějších motorů globálního oteplování. Zároveň také pomáhají proti erozi půdy a například i rozšiřování pouští.
Je dobré vědět, že nejsme odsouzeni k zániku a pořád s tím můžeme něco dělat, říká expert na klima
Číst článek
Prezident Keni William Ruto loni vyhrál volby i díky programu, ve kterém označil obnovu krajiny a celého ekosystému za svou prioritu.
Keňskou iniciativu v oblasti ochrany životního prostředí a snahu o výsadbu nových stromů ocenil minulý týden při své návštěvě i britský král Karel III., dlouholetý zastánce udržitelného životního stylu či ekologie.
„Sázím stromy většinu svého života, což jsem považoval za úctyhodné, vaši snahu vysázet patnáct miliard stromů ale opravdu obdivuji,“ uvedl tehdy Karel III.