V Česku se objevil hromadný úhyn kosů, na vině je africký virus přenášený komáry
V Česku i dalších evropských zemích při procházce městem či přírodou můžete narazit na bezvládná těla černých ptáků. Příčinou úmrtí kosů je virus Usutu přenášený převážně komáry. Ten se do Evropy rozšířil v polovině 90. let a způsobil výrazné snížení jejich populace v Itálii. „Kosové ale nevyhynou,“ uklidňuje předseda České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.
Úhyn byl dosud zaznemenán zejména v Německu. V poslední době se ale objevily případy i v České republice. „Usutu je potvrzen na jižní Moravě, avšak analýza je velmi drahá, takže v Praze ještě potvrzen není,“ řekl serveru iROZHLAS Vermouzek.
Ptáci nám ukážou kvalitu životního prostředí, hlásí čeští vědci. S výzkumem jim pomohly sýkorky
Číst článek
Rychlost a rozsah šíření ale nelze odhadnout. „Nebyly žádné případy a během chvíle byla první desítka hlášení,“ dodává Vermouzek s tím, že zatím nejde o nějak výrazné ztráty.
Vyhynutí kosům ale rozhodně nehrozí. Epidemie jsou v populaci a přírodě zcela běžné, liší se pouze svým rozsahem. Na virus neexistuje lék a ptáci, kteří nemoc prodělají, si vůči němu vytvoří potřebné protilátky.
Usutu se prostřednictvím komárů přenáší i na člověka. Nákaza ale probíhá bez příznaků a člověk ji vůbec nezaznamená, píše na svém webu Česká společnost ornitologická. Riziko pak nehrozí ani domácím mazlíčkům.
Vir byl poprvé zjištěn v roce 1959 v Africe – zejména v Senegalu, Nigérii a Ugandě. Jeho rozšíření na další kontinenty bylo zaznamenáno až v roce 2001. Podle informací českých ornitologů se u nás první úhyn kosa na Usutu potvrdil až roce 2011 v Brně.
„Zda se virus bude díky globálnímu oteplování šířit nelze odhadnout, je to v rovině spekulace,“ uzavírá Vermouzek.